The Awesome Adventures of Captain Spirit (recenze)

Dětská představivost umí dělat divy. Stejně to viděli francouzští vývojáři ze studia Dontnod, autoři adventurní série Life is Strange. Ti zároveň využili aktuální superhrdinské mánie a implementovali bojovníky ve spandexu do The Awesome Adventures of Captain Spirit – milé bezplatné jednohubky, která v sobě schovává překvapivou hloubku a zároveň umí hráče namlsat na Life is Strange 2.

Doslovným hlavním hrdinou je mladý Chris Eriksen, který se den před Vánoci přestrojí za své alter ego Captaina Spirita. Do superhrdinské role utíká často – žije sám s věčně opilým otcem a jejich finanční situace má k té perfektní také daleko, obzvlášť po tragickém úmrtí své matky. Chris se proto radši zavírá do svého vlastního světa plného padouchů, chrabrých hrdinů a adrenalinových dobrodružství, ať už se odehrávají na sněhem pokrytém dvorku či v temném sklepě.

I tentokrát jde o atmosférickou a klidně plynoucí adventuru plnou indie muziky a krásných záběrů zasněženého koutku Oregonu. Díky Chrisově bujné představivosti mohli vývojáři naservírovat psychedelické, ale zajímavé a barvité momenty. Hlavně výlet na planetu podlého padoucha Mentroida nebo souboj s vodní příšerou příjemně překvapí, pokud trošku vidíte do audiovizuálního umění.

Co ovšem o něco znatelněji pokulhává, je samotná zápletka, středobod každé adventurní hry. Pokud vám nesedl styl z předchozích Life is Strange, zde se žádných velkých změn nedočkáte. Ano, postavy opět nejsou vyloženě černobílé a kraťoučké epizodě se dobře daří vykreslit například Chrisova otce, který se i přes svůj problém s alkoholem snaží starat o svého syna. Avšak občas scénář vyloženě tlačí do nastavovaných nepříjemných situací a ty tak působí příliš uměle.

Je ale nutno mít na paměti, že jde opravdu jen o krátké hratelné intermezzo mezi první a druhou sérií Life is Strange. Nečekejte tedy žádná velká odhalení, složité cliffhangery ani výškové skoky a plavání skrze vlny myšlenek těch pár postav, které se v epizodě mihnou. Na to zde jednoduše není čas, přesto onu krátkou stopáž využili vývojáři na maximum, pochvala je tedy na místě.

Upgradu se dočkala i technická stránka. Vývojáři přesedlali na Unreal Engine 4 a v porovnání s původní hrou jde o znatelný rozdíl. Nová technika si s výraznou stylizací perfektně rozumí a hlavně při cutscénách dokáže vylepšené nasvícení zazářit.

Stejné péče se dočkaly také animace. Především přechody mezi akcemi a volným pohybem působí uvolněně a Chrisovi pohyby jsou díky tomu přirozené. Zato mimika postav je stále prkenná a jako jediná tím ruší celkový dojem. Během dvouhodinové epizody sice Chris potká jen pár postav, všichni bohužel své svaly na obličeji moc neprocvičí.

Celkově je ale The Awesome Adventures of Captain Spirit skvělý přechod mezi prvním Life is Strange a oficiálním pokračováním, v němž dvojici teenagerek nahradí bratrské drama. Hra umně a plynule spojuje oba příběhy, i když o Max a Chloe nepadne ani zmínka a k další sérii přijdou náznaky až na konci. Pokud jste fanoušky původní hry a prequelu Before the Storm, rozhodně vás Captain Spirit potěší, a to nejen svou cenovkou.

Souhrn
The Awesome Adventures of Captain Spirit slouží jako malá, ale chutná jednohubka, se kterou vývojáři vábí hráče na druhou sérii. Atmosféra i příběh se drží standardu nastaveného v Life is Strange a inovace tu najdeme jen v rámci technické stránky. Pokud máte dvě hodiny volného času, rozhodně bezplatnou epizodu vyzkoušejte.
Plusy
  • Atmosféra věrná sérii
  • Kreativní zpracování dětské představivosti
  • Cenovka (jak jinak)
  • Dobrý příběhový most
Mínusy
  • Mimika postav
  • Místy vývojáři příliš tlačili na pilu
4
/ 5
Ahoj, jsem Patrik, mám rád Dishonored, indie hry a vytříbená memečka. A občas taky něco čitelného napíšu.

Napiš komentář