Mohli jsme tu oplakávat odchod Reggieho z Nintenda. Nebo se zasnít, co ukáže Microsoft za Xbox na letošní E3. Nakonec jsme se rozhodli tyto dvě velké herní značky spojit pod jedním zastřešujícím tématem, které po celý uplynulý týden rezonovalo v herních komunitách. Podle spekulací to totiž vypadá, že v následujících letech bude se zeleným týmem možná o něco větší sranda než doposud…
Z neoficiálních zdrojů přišla zpráva, že Microsoft plánuje Xbox Game Pass na Nintendo Switch. Co všechno by to v případě potvrzení mohlo znamenat?
David Řasa
No, co vlastně znamenají jednotlivé pojmy? Game Pass je služba, která vám za měsíční poplatek umožní hrát celou řadu her včetně docela nových kousků, tedy něco jako HBO Go/Netflix pro hry. Nintendo Switch je výkonný handheld a už méně výkonná domácí konzole, kde bydlí Zelda, Pokémoni a Mario. A Xbox od Microsoftu je zařízení, co v minulé generaci konzolí poměrně slušně zamávalo se starými pořádky, ale v té současné se prodejně marně snaží dohnat konkurenční PlayStation 4.
Že Microsoft bude chtít v příští generaci zvrátit poměr prodaných kusů krabic ve svůj prospěch, je jisté. V tomhle případě ale zpráva neznamená jen možnost zahrát si na Switchi Xbox hry, které utáhne, ale útok Microsoftu na více frontách, kdy tradiční prodej konzole je jen jednou z nich.
Phil Spencer (který řídí Xbox a herní divizi Microsoftu) na loňském E3 oznámil, že chtějí rozšířit Xcloud na každou možnou platformu. V rámci projektu Xcloud je připravováno „tzv. herní streamování“, což znamená, že při dobrém internetovém připojení můžete pařit Xbox hry na čemkoliv, co se na službu dokáže připojit. Z dosavadních zpráv má zatím Microsoft nakročeno nejblíž k vytvoření multiplatformního konceptu, kterému se vžila přezdívka „Netflix for games“. Další nextgen bitva bude možná mnohem větší než ty dosavadní.
Martin Chlup
Hned v úvodu musím podotknout, že jsem zastáncem fyzických kopií her, tudíž mě služba Game Pass už nějaký čas míjí. Nicméně mnoho přátel podporující zelenou vlnu využívají službu jakožto náhražku za nekonečné dokupování krabiček her a s ním spojené ubírání místa v našich malých herních pokojíčcích. Pro většinu vyznavačů Božského X a S (oficiálně neoficiální název konzole Xbox One) je služba nedílnou součástí společně s Xbox Live Gold účtem, což sám svým způsobem chápu. Kdo by nechtěl stovky her zdarma, že?
V návaznosti na informaci o spuštění Game Passu na Nintendu Switch půjdu proti svým kolegům a rozvinu geniální utopistickou myšlenku. Co když se Microsoft spojí s Nintendem a povolí uzdu vzniku jedinečné konzole? Šílená představa, a určitě vám musím znít jako kacíř, ale nebylo by to zajímavé spojení? Už teď se mluví o konzolích Xbox budoucí generace v podobě silné konzole a streamovacího zařízení. Co když tím streamovacím zařízením je upravená verze Nintendo Switch? Tuto fúzi obou společností si dokážu hravě představit a jednalo by se o mistrovské zamíchání kartami v konkurenčním boji se Sony. A teď mě upalte!
Viet Tran
Začnu hezky. Představa, že by Nintendo Switch najednou rozšířil své portfolio o plejádu dalších her z microsoftího Game Passu, by mohla být pro řadu hráčů rozhodujícím faktorem při koupi. Coby spíše úspornější člověk se dvakrát rozhoduju, u které hry vysolit plnou palbu, o to víc mi podobné služby přijdou ještě atraktivnější. A když vezmu v potaz, že na hry mám méně času než kdykoliv dříve, budu radši oplakávat propadlé tři stovky než litr a půl. Úplně nevěřím, že by Xbox úplně zavrhl výrobu vlastních konzolí, jak někteří tvrdí, na rozšíření svého pole působení ale vesměs nevidím nic špatného, naopak.
V případě rozšíření Game Passu na Nintendo Switch bych ale ještě nebouchal šampáňo a nestahoval gatě dolů, a to nejen proto, že stále jde o nepotvrzenou spekulaci. I kdyby k tomu doopravdy došlo, rozhodně bychom neměli očekávat, že veškerá nabídka bude na Switchi dostupná hned od začátku. Stále jde o výkonově mnohem slabší kus hardwaru v porovnání s Xboxem, takže v případě, že se porty her jednoduše nepovedou (a takových tu taky nebylo málo), může radost velmi rychle nahradit zklamání.
Pakliže Game Pass doprovodí i možnost streamování her do Switche, samozřejmě by vyřešilo to zřejmě výše zmíněný problém. Těžko ale říct, jak je na tom Nintendo s konektivitou a zda by bylo zároveň třeba mít předplacenou i jejich online službu, abyste mohli rozjet Game Pass. Těžko říct. A když už, streamování her do hybridní konzole byste stejně využívali jen doma, na cestách se se stabilním internetem potkáte málokdy (a data jsou drahá, protože je málo kupujeme, že jo). Na druhou stranu… dojít si ke kámošovi, rozjet Game Pass se streamováním a následně odstartovat nějaký mulťák…
Ondra Pešek
Zjednodušeně řečeno se dá Xbox Game Pass považovat za jakýsi herní Netflix – za 259 korun měsíčně dostanete neomezený přístup k obrovské knihovně kvalitních titulů. Streamování seriálů či hudby je ale kromě ceny populární také proto, že je dostupné na všech možných zařízeních.
Krok Microsoftu směrem k Nintendu Switch, tedy s ohledem na přenosnost relativně výkonnou konzoli, by tento problém vyřešil a službu nadále zatraktivnil. Otázkou je, kolik titulů, které doposud nemají Switch verzi, bude kvůli Game Passu uzpůsobeno pro nintendí platformu. Tuto potíž s portováním her by mohlo do budoucna vyřešit streamování přes internet, jenže vzhledem ke kolísavé kvalitě připojení je jeho globální nasazení pořád lehkým sci-fi.
Obzvlášť u hudebních streamovacích služeb se často ozývají tvůrci, že jim ze streamování jejich hudby kápne jen zlomek částky, než jakou by dostali za CD. To je fér argument, naštěstí se ale doposud kupují pevné nosiče, protože spoustě lidí streamování nevoní nebo prostě chtějí tvůrce pořádně podpořit.
Podobný problém bych viděl i u her. Měsíční taxa za Xbox Game Pass činí 259 korun, přičemž si ihned po zaplacení můžete zahrát Crackdown 3, Forzu Horizon 4 i Gears of War 4, hry, které stojí na Microsoft Store každá samostatně přes 1500 korun. V okamžiku, kdy by si lidé přestali kupovat hry po jedné, divize Phila Spencera jen na těchto třech hrách tratí přes 4000 Kč. A na vývoj se někde ty peníze vzít musí, ne?
Patrik Dvořáček
No, co by to asi mohlo znamenat? Microsoft již delší dobu chápe, že starý konzolový model, kdy výrobce prodělá při prodeji samotného hardwaru a následně doufá v obrovské výdělky při prodeji her, není udržitelný. Doba jde kupředu a i dnešní mládež chápe, že si nemusí kupovat drahou krabičku pod televizi, když Fortnite rozchodí i na telefonu. Díky tomu funguje cross play mezi PC a Xboxem. Díky tomu přichází exkluzivní série Xboxu na PC. Díky tomu se nejspíše dočkáme Game Passu na konkurenční konzoli.
Vedení Microsoftu není hloupé, a proto jako správný a udržitelný byznys diverzifikuje. Konzolový trh pomalu míří ke svému stropu (alespoň oproti dobám Xboxu 360) a Microsoft nechce zůstat pozadu, stejně jako mnoho dalších předním. Firmy jako SEGA i Atari by mohly povídat. A Nintendo je v tomto ohledu perfektním partnerem – nejde o přímou konkurenci a Switch se zaměřuje na dost odlišné obecenstvo než Xbox nebo PC.
Pro obě strany to je velmi výhodná spolupráce. Xbox dosáhne na nové publikum a zároveň bude moci představit plejádu chystaných her z čerstvě koupených herních studií. Nintendo zase přiláká více starých i nových hráčů ke své konzoli, čímž také vydělá ještě více peněz. Přeci jen nikdo nemůže čekat, že by se Game Pass na konzoli od Nintenda dostal zdarma. A třešničkou na dortu je fakt, že na celém projektu vydělají i hráči.
A jakou budoucnost věštíte vy? Má Game Pass na Nintendu Switch či jiných platformách budoucnost?