John Wick Hex pro mě byl poslední prezentací Gamescomu 2019. V nohách jsem za těch pár dní měl přes 100 kilometrů a se spánkem či stravou to také nebylo zrovna nejlepší. Přesto jsem se do stánku Good Shepherd Entertainment (nizozemské dceřiné společnosti Devolver Digital) těšil. A nebylo to jen kvůli pohodlným židličkám, které mi ve stánku konečně uvolnily mé bolavé nohy.
Během mé podvečerní schůzky jsem si totiž popovídal s producentem Benen Andacem. Ten byl podobně znavený jako já, přesto s radostí odpovídal na mé vtíravé dotazy a poodhalil pozadí vývoje v dílně Mikea Bithella. Například jak vůbec tvůrce Thomas Was Alone a Volume napadlo udělat hru na motivy filmového trháku?
Při sledování zmíněných filmů přece! Mnohé by sice napadlo, že John Wick je skvělým námětem na FPS, jak mi ale Ben rychle vysvětlil, není tomu tak. Na rozdíl od chaotického létání po mapách či vyprazdňování celých zásobníků do zdí v Call of Duty je Wick taktický a vypočítavý. Jeho průchod chodbami plných nepřátel se drží pečlivé choreografie, k čemuž se hodí spíš tahová strategie.
Základem gameplaye je balancování se životy, náboji, Johnovým soustředěním a časem. Každá akce jako pohyb, střelba či úder pěstí potřebují jistý čas a většina z nich užere kousek soustředění. Náboje se navíc při nabíjení nepřenášejí mezi zásobníky, čímž vzniká velmi delikátní a obtížná hra o přežití.
Jen pro představu, soustředění i náboje na rozdíl od životů dojít mohou. V tom případě se ale z milovaného zabijáka stane sedící kachna, kterou čeká velmi rychlý konec. Ben mi několik takových scénářů předvedl, byť nechtěně.
Ben mi během prezentace ukázal hrstku úvodních levelů, ze kterých sršela inspirace tituly Hitman Go a Lara Croft Go. Postavy se hýbou po síti pozic, oproti oběma Go titulům je ovšem cílem zabít všechny přítomné a zmizet pryč. Jinak oni zabijí Johna Wicka. Na což by filmový příběh zrovna dobře nenavazoval.
John Wick Hex je totiž příběhovým prequelem v době, kdy byl John stále nájemným vrahem a ještě nepotkal svou budoucí ženu. Zasazení ve mně samozřejmě vyvolalo zvědavost a nemohl jsem si odpustit otázku, zda ve hře uvidíme psa. Ben takovou otázku očekával a hbitě odvětil, že nic takového v plánu rozhodně nemají a čtyřnohého kamaráda nepotkáme. Bithell Games filmařům na paty šlapat nechtějí.
Ostatně s tvůrci předlohy vývojáři úzce spolupracují. Atmosféra a příběh tak budou krásně zapadat do již známého univerza a já díky tomu z Bena dostal další zajímavost. Při plánování filmových scén Chad Stahelski a jeho tým použili knihy s labyrinty pro děti. Podle jejich designu pomaličku stavěli hřiště pro Johna Wicka. Jak víte ze stříbrného plátna, základem bojových scén jsou až klaustrofobické prostory a jinak tomu nemůže být ani u herní adaptace.
Naštěstí vývojáři nemuseli využít jen dětská bludiště. Samozřejmě se drželi prvních dvou filmů, třetí už bohužel přišel poněkud v pozdní fázi vývoje. A herní adaptace může sloužit jako výplň před premiérou nadcházející kapitoly. Na konci každého levelu hra nabídne replay, jak John danou úrovní prošel.
Což sedí k tónu filmu mnohem přesněji než dlouhé přemýšlení, jestli má hráč uskočit do krytu nebo raději po nepříteli svou pistoli hodit. Bohužel na Gamescomu byl jen E3 build a já se tak na tuto funkci nemohl podívat. Ben mě ale ujistil, že do vydání 8. října 2019 bude 100% v provozu.
Z prezentace jsem neodcházel jen s nadšením. Když jsem se Bena zeptal, zda si kromě střelných zbraní ve hře osaháme třeba meče nebo další šílené zbraně, dostal jsem zápornou odpověď. Hlavní součástí gameplaye jsou přestřelky a případné ruční souboje. Pokud jste očekávali souboje s tužkami, musím vás bohužel zklamat.
Menší rozčarování možná čeká i samotné hráče. Záleží ale jenom na vašem postoji k Epic Games Store. John Wick Hex je k předobjednání právě jen v tomto obchodě. Samozřejmě je možné, že se na PC a Mac OS hra dostane časem i na jiné platformy, nic ale potvrzené není. Stejně nepotvrzená je i mobilní verze, která by se hlavně díky příjemnému ovládání na dotykových zařízeních vyjímala.