GC 2019: Pokémon Sword & Shield vsází na starou dobrou hratelnost. Nešetří ani na odvážných změnách

Pokémoni jsou tu s námi už přes dvě dekády. Za tu dobu se s nimi setkal už téměř každý ve všech různých formách a na různých zařízeních. Na kartičkách se žvýkačkami, ve školní družině na GameBoy Color onoho drsného páťáká, který používal Master Ball na Weedlyho, brzy ráno na Nově či v mobilu díky Pokémon Go. Tituly z hlavní herní linie málokdy přinášely zásadní novinky, to by se však tento rok mohlo změnit.

Na letošním Gamescomu jsem měl možnost vyzkoušet Pokémon Sword a Pokémon Shield, první přírůstky z hlavní série na konzoli Nintendo Switch. Ano, vím, že minulý rok vyšly již hry s podtitulem Let’s Go Pikachu a Let’s Go Eevee, vesměs ale šlo o osekanější remaky Pokémon Red, Blue, Green a Yellow s prvky z mobilní odbočky. Letošní tituly by měly přinést zpět tradiční a léta pěstovanou hratelnost z hlavní série, byť s několika twisty.

Demo, které se mi dostalo pod ruku, viděli již někteří šťastlivci na E3. Vývojáři zájemcům umožnili projít vodní gym, kde na trenéry čekalo několik oponentů, jednoduchý puzzle a samozřejmě finální bitva s lídryní Nessou. Puzzle byl vcelku jednoduchý: za použití barevných páček jsem zastavoval nebo spouštěl stejně barevný proud vody. Pokud voda netekla přes cestu, mohl projít.

Obsah dema byl, k mému zklamání, tedy zaměřený pouze na souboje a nikoliv na větší novinky, kterých doznal svět mimo stadiony. Ten vodní byl velice jednoduchý a zasekl jsem se jen, když napsal Patrik do naší skupiny, jestli bychom už nešli na jídlo.

V průběhu mé cesty skrze gym jsem se aspoň stihl seznámit s nově představenými pokémony i novou mechanikou Dynamax, který byl využitelný až ve finální bitvě s Nessou. Tam mi poslouži jako counter, kdy jej použila sama na svého Drednawa, kterého jsem ale na jednu ránu s mým Grookiem smetl z povrchu zemského a tím demo skončilo.

Obecně vzato jsou Dynamax efekty zajímavou novinkou, kterou může využít každý pokémon, ovšem pouze jeden z vašeho týmu a jednou za celou dobu trvání zápasu. Dynamax potvůrku zvětší a naboostuje její útoky na tři kola, takže je potřeba přemýšlet, kdy přesně novou mechaniku využijete.

V nových hrách se tak už nedočkáte dříve používaných megaevolucí nebo Z-Moves, ale pouze Dynamaxing, což by mělo přispět k celkové vyváženosti soubojů. Mně se osobně nový efekt líbí a věřím, že hráči vymyslí spoustu zajímavých strategií, jak potrápit své soupeře. Vybrané potvůrky se mají dočkat i Gigantamaxu, který pokémona nejen zvětší a posílí, ale také změní svou formu. To už jsem na Gamescomu ale v akci neviděl, stejně jako raidy, multiplayer či Wild Area.

Přitom poslední jmenovaná položka bude asi tou nejpřevratnější změnou v pokémoní sérii. Jde o masivní oblast v regionu Galar, v němž trenéři nebudou omezeni malými stromečky, kameny a dalšími přírodními nebo umělými mantinely. Místo toho budou trasy mezi městy a důležitými místy (až na pár speciálních výjimek) volně průchozí od samotného začátku, svobodu v pohybu má také podtrhnout zcela ovladatelná kamera.

Aby Wild Area nepůsobilo mrtvě, rozhodli se vývojáři implementovat úspěšnou novinku z loňských her, tedy viditelné pokémony ve světě. Na ty bude možné narazit ve vysoké i nízké trávě, vzduchu či vodě, stejně tak za různého počasí, což by měl být dobrý důvod se k objeveným lokacím neustále vracet.

Zároveň to ale neznamená, že se tradiční náhodná setkání ze starších her dočkala svého konce, obě možnosti budou ve Sword a Shield hezky spolu koexistovat. Ve Wild Area se mají potulovat i cizí hráči, kteří s vámi mohou třeba vyměňovat pokémony nebo se přidat do raidů.

Jak již označení napovídá, jde o speciální eventy, do kterých můžete pozvat další tři hráče. Pomoc určitě budete potřebovat, protože v raidech se postavíte proti Dynamax pokémonům. Aby toho nebylo málo, na ty se nevztahuje pravidlo, kdy se jejich forma změní na normální po třech kolech. Navíc na jejich poražení máte jen deset kol nebo čtyři knockoutovaných pokémonů za celý tým. Jde tedy o mimořádně silné protivníky, pokud je ovšem porazíte, dostanete šanci si je chytit. To už je sladká odměna, která za tu snahu rozhodně stojí.

Samotná hra se hraje prakticky stejně jako předchozí díly. Liší se jen oproti Let’s Go v mechanice chytání pokémonů, kdy se novinka vrací ke starému známému schématu, v němž musíte nejprve oslabit pokémona a pak ho chytit bez pošetilého máchání joyconem.

Zároveň si konečně zahrajete normálně na Pro Controlleru nebo za použití dvou propojených joy-conů. Pokud jste si zakoupili k Let’s Go také Pokéball Go Plus, musím vás zklamat, k ovládání hry použít nepůjde, i přesto byste měli ale dostat nějaké bonusy do hry.

Pokémon Sword a Pokémon Shield se ale nevyhýbají kritice. Gamefreak uvedl, že převést všechny pokémony a k tomu představit nové je téměř nemožné, plánují škrtat. Nezbývá než jen doufat, že vyškrtnutí pokémoni se nám časem ve zdraví vrátí třeba formou bezplatných updatů, ale to už je hudba budoucnosti. Obě verze her vychází pro Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite již za pár měsíců, přesněji 15. listopadu.

Autor:
Videomaker a fejkový Harry Potter. Kdysi dělal na velmi populárním pořadu o Minecraftu, což je ovšem jedna velká ostuda, proto se k němu radši nikdo nehlásí. A taky je to trošku čuak.

Napiš komentář