Nemůže být pochyb o tom, že kyberpunková RPG jsou aktuálně v kurzu. Kromě očekávané AAA (snad) pecky od CD Projekt RED jsem si na Gamescomu vyzkoušel další dva tituly, které lze zařadit do krabičky tohoto žánru. Jedním z nich je Gamedec, izometrické RPG zasazené do Varšavy temné budoucnosti.
Návštěva budky indie týmu Anshar Studios byla mou úplně poslední štací letošního Gamescomu. Přestože se už na všech podepisovala únava, polští vývojáři mi stejně nadšeně odprezentovali svou první ne VR hru.
Gamedec vychází, jak už to mají v Polsku rádi, z povedené knižní předlohy. Na svědomí ji má Marcin Przybyłek a jeho vize 22. století není vůbec sluníčková. Lidé v ní velmi rádi utíkají do virtuálních světů, kde se mohou družit nebo zažívat dobrodružství v mnohem lepších barvičkách, než jaké nabízí pochmurná realita. A kde jsou lidé, tam je i zločin.
Právě zločin ve virtuálních světech je hlavní premisou Gamedecu. V průběhu hry navštívíte simulace několika různých prostředí, a to od divokého západu až po pokročilejší obdobu Farmeramy. A právě svět webového farmaření mi vývojáři předvedli.
Než ale protagonista, soukromé očko, jehož origin story si můžete zvolit vy, vlezl do jednoho z VR křesel podobným těm v Matrixu, naskytl se mi krátký pohled na dystopickou Varšavu. Hra samozřejmě nehodlá vypálit oční bulvy fotorealistickou grafikou s ray-tracingem, i přesto díky šikovnému využití Unreal Engine 4 vypadá moc pěkně a skvěle zachycuje atmosféru pochmurné budoucnosti.
Ač se hra odehrává opravdu ve Varšavě, na můj dotaz, zda ve světě uvidíme nějaké opravdové lokace, přítomný producent odpověděl záporně. Prý o tom ale popřemýšlí, takže pokud ve finální hře najdete Palác kultury, poděkujte mně.
Vraťme se ale k virtuálním světům. Vývojáři se v jednotlivých prostředích snažili zachytit typické stereotypy daných žánru, ve farmářské browserovce tedy hráči okopávají políčka s krásně oranžovými dýněmi (Tran teď slintá při vzpomínkách na Stardew Valley) a dostávají za to zlaťáky. Spolu se změnou prostředí se mění čistě vyhlížející HUD a celkový tón hry, avšak pořád přetrvává nepříjemný pocit hnilobné nekalosti pod povrchem naleštěné virtuální reality.
Při detektivním vyšetřování se budete hodně spoléhat na dialogový systém. Jeho možnosti budou ovlivněny jednak vaším předchozím jednáním, ale i vybranými schopnostmi. Jakmile nashromáždíte dostatečné množství informací, použijete systém dedukce. Ten má podobu rozvětveného, ale přehledného grafu, do nějž se zaznamenávají známé skutečnosti a z nich vyplývající možnosti dalšího postupu.
Vydat se můžete při dedukování mnoha různými směry. Případ lze uzavřít velmi rychle, pokud se s ním nechcete nadále zabývat nebo jste si jistí, že vaše řešení je správné. Na druhou stranu ale můžete pokračovat ve vyšetřování dál, ověřovat důkazy, vyslýchat další podezřelé, ověřovat si tak své teorie či přicházet na nové. Vývojáři možnosti vývoje případů konzultovali s testery a do hry zakomponovali ty z nich, které vyvolení vybírali nejčastěji. Jak mi řekl prezentující: „Nejde nám o to, abyste dělali věci, které po vás chceme my, ale ty, které chcete dělat sami od sebe.“
Osobně jsem z poslední schůzky herní výstavy odešel pozitivně naladěn. Gamedec má pěkný vizuál, vypadá to, že se bude příjemně hrát, a hlavně přináší originální koncept v kombinaci s populárním kyberpunkovým zasazením.
Gamedec dorazí zatím exkluzivně na PC někdy v průběhu příštího roku.