UPDATE: Ne, Ubisoft a jeho Assassin’s Creed: Unity neslíbil pomoc s obnovou Notre-Dame

UPDATE: Ubisoft už přišel s oficiálním vyjádřením na svých stránkách. A ne, stále nejde o skeny katedrály Notre-Dame, které mají pomoc při rekonstrukci. Velký francouzský vydavatel věnuje do sbírky na opravu památky půl milionu eur (tedy zhruba necelých 13 milionů korun) a do 25. dubna bude rozdávat Assassin’s Creed: Unity zcela zdarma – ten si můžete stáhnout již nyní na uPlay. Krásné gesto. Stačilo počkat, až přijde informace z oficiálních zdrojů.


Původní text: Značnou část úterní dopolední směny v Echo24 jsem strávil – jak jinak – informováním o požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Neustále jsem aktualizoval ČTK, lezl k francouzským hasičům pro fotky, hledal na sociálních sítích videa lidí zpívajících Ave Maria a vůbec jsem schraňoval vše, co bych mohl následně doplnit do souhrnného článku. Když jsem zrovna pomalu končil směnu, vyskočila mi na Facebooku vzrušující zpráva: Assassin’s Creed: Unity pomůže s obnovou katedrály. 

Super, říkám si, doma si zkusím dohledat detaily a nahodím to jako návrh na další článek, případně si to napíšu k nám na Cooldown. Ale nenašel jsem žádný oficiální zdroj, jen hojně citovaný článek z GPS World, který se ale odkazoval na roky starý rozhovor (a z větší části se spíše věnoval skenům zesnulého historika Andrewa Tallona). V ČTK nic, na stránkách AFP ani France24 nepadlo o Assassins Creed ani slovo. Můj známý, pomocný markeťák z Ubisoftu, o ničem nevěděl (což není moc překvapivé vzhledem k tomu, že jde jen o novopečeného stážistu), PR kontakty mlčely. A dotaz na zdroj pod původním článkem GPS Worldu byl do několika hodin smazán.

Takto fantastická zpráva ovšem nemohla uniknout českým webům. Napsali o ní na Zingu, Indianovi, Doupěti, Spite i primáckém Coolmagazínu či slovenském Sectoru. Pozadu nezůstala ani facebooková stránka JRC nebo Alza Gamingu, zkrátka se toto radostné sdělení šířilo všemi směry. Na Games se o tom napsalo taky, ale vyjma titulku byla autorka už mnohem opatrnější, alespoň co se týče formulace sdělení. A věděla proč – žádné oficiální zdroje totiž participaci Ubisoftu na opravě či použití hry jako podklad pro rekonstrukci částečně vyhořelého Notre-Dame nepotvrzují.

O nepodložené zprávě související s rekonstrukcí ikonické katedrály se dnes rozepsal Jiří Bigas na Vortexu. Ve svém komentáři přesně vysvětluje původ oné senzační novinky a jakým způsobem se následně do herních médiích přetavila do něčeho, co by se zpravodajci z velkých vydavatelských domů nebáli označit za hoax. Některé weby už aspoň upravily titulek, Indian ve svém pořadu 90VTEŘIN zase zvolil správnou a jednoduchou formulaci, že by hra „mohla pomoct“, čili nikoliv, že pomůže.

Nutno však podotknout, že se na stejné vlně svezla i řada zahraničních médií. Na rozdíl od českých textů si ale redaktoři dávali mnohem větší pozor na výběr slov, snažili se informovat s větším odstupem a spíše filozofovali nad potenciálem hry v souvislosti s renovací katedrály. Na české půdě se ovšem psalo o participaci Ubisoftu na opravě jako o hotové věci. Část serverů si ani nevšimla, že citovaný rozhovor z The Verge je pět let starý.

Jak píše Bigas v článku, mnohé weby citovaly také jistého Joa Parlocka, který v pondělí zveřejnil tweet s několika screenshoty virtuálního Notre-Dame z Assassin’s Creed: Unity. Z příspěvku doprovázaného článkem na Ubi-source, v němž jednoduše obdivoval krásy katedrály, se zničehonic pro některé novináře stal důkaz, že se vývojáři Ubisoftu opravdu nějakým způsobem zapojí do opravy památky.

Přitom stačilo mrknout na profil Parlocka. Jde o známého autora, který mimo jiné občas napíše do PC Gameru, Polygonu, VG247 či herní sekce britského Telegraphu. Že by ale šlo o vývojáře z Ubisoftu, o tom není nikde ani zmínka, stejně tak není Ubi-source oficiálním blogem francouzského herního velikána. Na samotném webu se pak včera večer objevil článek, v němž se autor omlouvá za zmatek a potvrzuje, že Ubisoft zatím oficiálně nenabídl pomoc s rekonstrukcí poškozených částí Notre-Dame.

Bigasův dovětek, že takové senzační články herních médií spíše ubližují digitální kultuře, mají bohužel něco do sebe. Vždy, když se bavím se staršími redaktory nebo editory z Echa, případně s lidmi z České televize či Novinek, dávají trošku najevo, že českou herní mediální scénu neberou moc vážně. Výjimkou jsou snad Games, Bonusweb či čím dál častěji skloňovaný Vortex, který znají především díky rozhovorům se zajímavými hosty.

Spíše tak herní weby u nás vnímají jako takový rybníček nadšenců do her bez opravdové žurnalistické praxe. Z jejich strany to může znít dosti nafoukaně (tohle totiž platí i pro naši partu), ale… v mnoha případech by měli pravdu. Ona neochota jít za primárními zdroji, zvednout telefon pro exkluzivní informace či jen špatné překlady, kdy se ze zadrženého podezřelého stane hned obviněný pachatel (viz informování o swattingu), lepší reputaci rozhodně nepřispívá.

Občas pokulhává i práce s grafy – podle Grunexu platforma GOG vydělala za rok 2018 jen necelých 8 tisíc dolarů. Redaktor si už ale nevšiml, v jakých hodnotách mu graf ukazuje čísla. Nuly sem, nuly tam, znáte to.

Sám o sobě vím, že dělám hromadu chyb jak při psaní o hrách, tak v klasickém zpravodajství. Zrovna včera jsem místo fotky Pulitzerovy ceny nahrál do náhleďáku článku Nobelovu cenu, načež jsem dostal oprávněnou čočku. Přešlapy děláme všichni, tak snad toto upozornění na hoax bude impulsem k tomu, aby herní novináři byli při vybírání zdrojů informací obezřetnější. Snad nebudou kolegové branže brát článek jako útok na jejich značku. Ale jak říkával náš profesor žurnalistiky Jirák, bez mediální kritiky bychom své chyby nejen přehlédli, ale následně i zopakovali.

Pokud se Ubisoft doopravdy zapojí do jakýchkoliv aktivit okolo opravy Notre-Dame, jistě půjde o chvályhodný krok, který francouzskému vydavateli přinese plusové body. Co se ovšem týče tolik diskutovaných skenů, zmíněný Tallon má mnohem detailnější materiály než herní vývojáři, krom toho jsou podle francouzských médií k dispozici i databáze s přesnými parametry, popisy materiálů a dalšími informacemi, kterými Ubisoft už nedisponuje. K vývoji hry nebyly třeba. 

Mimochodem, když se tak dívám na české herní weby, o digitální verzi Notre-Dame v Assassin’s Creed: Unity napsal nejlépe Bonusweb. Rovnou označil možné zapojení Ubisoftu do oprav katedrály jako spekulaci a text postavili na tom, že rekonstrukce Notre-Dame trvalo vývojářce dva roky. Tak to je správně.

Autor:
Vietnamec z rodné Hané, který na chvilku utekl do Japonska. Několik let šéfuju undergroundovým herním webům, což je možná důvod, proč mi ustupuje čelo a trpím nespavostí. Do toho jsem mediálním dělníkem na CNN Prima NEWS, dříve v Echo24.

Napiš komentář