ANKETA: Co se vám z letošní E3 líbilo nejvíce? A z čeho jste naopak zklamaní?

Byl to slabší ročník. Alespoň jsme se na tom shodli v redakci. Dojezdový rok je holt znát, a až příští rok přijdou na světlo herního světa konzole nové generace, věříme, že nás čeká slušné žně. I tak bychom na E3 2019 našli několik veselých a překvapivých momentů, stejně jako nějako to zklamání…

E3 2019 pomalu končí. Co vás nejvíce zaujalo z letošních konferencí a ukázek z výstavy? A z čeho jste naopak zklamaní?

Ondra Pešek

Nejlepší momenty: Keanupunk a Xbox Game Pass PC

Ačkoliv jsem nikdy nebyl fanouškem Xboxu (protože k tomu nebyl důvod), letošní konference Microsoftu mě odpálila. Game Pass pro počítače, který obsahuje už teď přes 100 her včetně Metra Exodus, Wolfensteina 2 a dalších pecek, byl pro mě jakožto odkojeného PCčkaře dar z nebes.

Pokud ale ona božská bytost, která seslala Game Pass mezi nás smrtelníky, má nějakou podobu, tak stoprocentně vypadá jako Keanu Reeves. Jeho přítomnost v jinak nepřekvapivém cinematic traileru a následně živé vystoupení na pódiu přišlo jako blesk z čistého nebe. Aby taky ne, když je bůh.

Největší zklamání: CD Projekt RED a Watch Dogs 3

Možná to vypadá, že si teď budu protiřečit, ale není tomu tak. Ačkoliv byl Keanu vrcholem letošní E3, samotná prezentace polských mistrů RPG jinak za moc nestála. Cinematic, tedy nikoliv in-engine trailer, mě nijak zvlášť nezaujal a gameplay nám vývojáři neukázali žádný (toho se dočkali jen novináři přímo v Los Angeles, pozn. red.). Musíme nejspíše počkat na GC a PAX East. Navíc když Poláci mluvili o letošní E3 jako o té největší, která je dosud čekala, nějak jsem čekal odhalení i onoho druhého titulu, na kterém pracují.

Spolu se Cyberpunkem 2077 pro mě bylo Watch Dogs 3 nejočekávanější hrou letošní losangeleské megaakce. Virtuální Londýn vypadá skvěle, animace jakbysmet a možnost hrát za kohokoliv zní minimálně zajímavě. I přesto jsem byl z ukázky zklamaný. Ačkoliv hra operuje s vážnými tématy jako brexit, technologická totalita a ekonomická krize kvůli nástupu kryptoměn, snaží se na ně roubovat humor, který mě po AC Syndicate, Odyssey a Watch Dogs 2 přestává bavit a podle mě jen kazí zážitek. Třeba je trailer schválně sestříhaný tak, aby v něm bylo humoru co nejvíc, a v plné hře bude příjemně rozmělněný. Ale hackující babičky a samí „fuckující” muži s cockney přízvukem? Aiden Pearce pláče do svého zatuchlého šátku.

Viet Tran

Nejlepší momenty: Skoro vše, co ukázali japonští vývojáři

Dobře, tady trošku lžu, protože i mě nejvíce dostal Keanu Reeves a jeho nečekané entrée, případně Game Pass pro PC, ale nebudu kopírovat své kolegy. I ti Japonci si zaslouží něco uznání, a rozhodně ze mě nemluví ona postupně sílící japanofilie.

Elden Ring neukázalo ze hry samotné nic, samotná existence toho titulu mi ale stačí k radosti. Nintendo Direct ignoruje čekání na novou generaci konzolí a jede si své. Exkluzivit má dost a oznámení Zaklínače 3 na Switch nečekal snad nikdo. V neposlední řadě mnohé potěšil také záhadný Ghostwire: Tokyo a veselé vystoupení jeho nervózní, ale čiperné šéfky vývoje. Není divu, že si ji zamilovala půlka internetu.

Největší zklamání: Kde je Age of Empires? A kde je Dragon Age?

Že letošní ročník E3 konferenci nebyla kdovíjaká hitparáda, na to jsem byl tak nějak připravený (o to větší mazec očekávám příští rok). V hloubi duše jsem ale doufal, že něco uslyším o novém Dragon Age. Alespoň potvrzení, že půjde o fantasy Anthem, abych se na něj už nemusel tolik těšit. No nic, čeká se dál…

…stejně jako na nový Age of Empires. Potvrzení pokračování jedné z mých nejoblíbenějších RTS sérií, na kterém navíc dělá Relic, byla má první zpráva z Gamescomu 2017, tudíž jsem čekal, že se o dvou letech vývoje ukáže na E3. K žádnému nadšenému wololo nakonec ale nedošlo. Alespoň Phil Spencer potvrdil pro PC Gamer, že o hře uslyšíme ještě letos. Ale jo, trošku mě to uklidnilo.

Patrik Dvořáček

Nejlepší momenty: Devolver Direct a DEATHLOOP

Sebeukájení nad Cyberpunkem 2077 a Johnym Silverhandem tentokrát přenechám jiným. Na E3 jsem se jasně těšil na pokračování výtečného překvapení z předchozích dvou let. Devolver Digital ani tentokrát nezklamal a posunul svůj jedinečný experiment ještě dále. Nina Struthers si tentokrát vzala na paškál Nintendo Direct a představila plejádu podivných her včetně oficiálního balíčku titulů, který vykrádá největší hity Devolveru. Už teď se nemůžu dočkat příští konference.

Druhá položka pro mě byla milým překvapením. Ač jsem doufal v oznámení Dishonored 3, novou IP od Arkane Studios jsem popravdě neočekával. Deathloop podle secondhandových informací zní jako duchovní nástupce mé milované série. Doufám, že nepůjde o drsné sci-fi ve stylu předchozích dílů Call of Duty a udrží si jistou stylizaci 60. let minulého století.

Největší zklamání: Sony a Avengers

Sony a PlayStation byly každoročně nedílnou součástí E3 a nejednou šlo o největší a nejzajímavější konferencí. Letos se japonský gigant rozhodl raději na pódium nevstoupit a dokonce nepředstavit ani žádné novinky. Naprosto chápu, že všechna esa jsou schována pro představení PlayStation 5. Přesto jsem doufal, že aspoň uvidíme pár nových ukázek z Ghost of Tsushima nebo Kodžimu s Death Stranding.

Mnohem větším zklamáním bylo představení Avengers od Square Enix. Rozumím, že práva k MCU a všem hercům nejsou vůbec levná, ale nejde mi do hlavy, proč se vývojáři vydali cestou pornoparodie a nevyužili komiksové předlohy. Co se týče gameplaye, mám možná ještě větší obavy. Hrdinové ze stáje Marvelu mají obří potenciál, ale nemyslím si, že použití šesti gerojů hned v první hře je dobrý nápad. Skvělým příkladem byl filmový Batman v Superman. I taky hra na motivy Iron Mana stála za prd.

Martin Chlup

Nejlepší momenty: Microsoft a dech beroucí Keanu

Letošní cenu za nejlepší show si opět odnáší Microsoft, který po loňském nákupu studií z výprodeje konečně předvedl nějaké vlastní hry a nemusí se před Sony schovávat v koutě. Sice se bohužel nedostalo na můj veleočekávaný Fable 4, naštěstí The Outer Worlds od Obsidianu mé obavy o nastávajících kvalitních titulech ukojil.

Chtělo by to samožřejmě ještě více nových her, nezbývá než věřit, že příští rok při ukázce nové konzole dojde taktéž na odhalení dalších a dalších her, které si zahrajeme na Xboxu Scarlett. Letošní E3 se nesla v duchu dojezdu současné generace a letmého představení generace následující. Celkové zklamání z celkové prezentace všech ostatních studií však Microsoft dokázal zachránit a udržel si svůj boom standard.

Baba Yaga byla největším překvapením a dost možná nejsilnějším zážitkem celé konference, při níž tleskali všichni hráči rukama i půlkama rychlostí sto plesknutí za minutu. Chabá CGI ukázka Cyberpunku 2077 zanikla ve vražedných očí našeho nejoblíbenějšího psího láskymila. Microsoft společně s CD Projekt Red si můžou včele gratulovat, jak velkou pozornost hráčů i neherních médií si urvali pro sebe.

Největší zklamání: Ubisoft, Bethesda a jejich sypačoviny

Nechci být přílišný negativista. Jasně, končí nám jedna éra konzolí a všechny esa si schovávají tihle molochové na příští rok, ale sakra! Co to mělo být?! Ubisoft a jeho hackující babka ve Watch Dogs 3, která při své gerontoidní muskulatuře dokáže zmlátit cvičeného vojáka?! Bethesda, její omluvy za Failout 76 a následné předvedení battle royale módu?! Aspoň, že po tom zpackaném Rage 2 ukázali Dooma Eternal a vracejí mi víru v to, že moje nejoblíbenější studio dokáže dělat opravdu kvalitní hry a série nezdarů se nebude opakovat. Při mocném božstvu Skyrimu, ať se tohle povede!

Ostatní nově ukázané hry vypadaly fajn, ale na ty si stejně zase počkáme až na další generaci konzolí. Napadá mě myšlenka, že Bethesda nemusela mít ani vlastní konferenci, mohla se spojit s Microsoftem a bylo by to výživnější než tahle rozpačitá konference. To samé platí i pro Ubisoft. Poslouchat půlhodinový monolog Yvese Guillemota s jeho hošíkovským hláskem mě akorát tak uspalo. Tak snad příště lépe. Sony pochopila, že nemá co předvést, a tak raději E3 vynechala. S tímhle jsem naprosto v pohodě, než abychom se dočkali další nic neříkající konference.

David Řasa

Nejlepší moment: Game Pass

Nadupané předplatné v rámci jedné ceny na PC i Xbox je taková nabídka, která mě možná pro příští generaci přesvědčí opustit Sony tábor. Už párkrát jsme se v anketách vyjádřili, že služba, kde za měsíční poplatek dostanete přístup k celé herní knihovně včetně nových titulů, je něco, co se hráčům vyplatí. Spojení dvou platforem do jedné služby je pak jasná volba.

Největší zklamání: Žádné zásadní herní novinky

Už to, že nejvíc si mě získalo představení služby namísto hry, je jasná známka, že letošní E3 prostě byla slabší. Nicméně příští E3 se můžeme těšit na vypuknutí konzolové války v plné síle. A Microsoft má tentokrát higher ground.

A co vy a letošní E3? Jste z ní nadšení? Zklamaní? Od každého trochu? Nebo jde celá událost úplně mimo vás? Dejte tradičně vědět!

Autor:
Jsme mladí, bez peněz a v depresích, hry nám ale pomáhají se s tím vším vyrovnat.

Napsat komentář