ANKETA: Na které platformě budete hrát Metro? A jak hodnotíte souboj mezi Steamem a Epic Store?

Zatímco se ve vyhladovělé Venezuele masivně protestuje proti Madurovi, hráči vytahují virtuální vidle kvůli… Metru Exodus. Jeho poněkud náhlý přesun ze Steamu na Epic Store rozladil nejednoho fanouška série a vyústil v nevybíravý review bombing předešlých dílů. K tomuto tématu chystáme v týdnu jeden komentář a doprovodnou analýzu, teď je čas na pravidelnou pondělní anketu. Otázky jsou hned dvě:

Na které platformě plánujete hrát Metro Exodus? A pakliže ne na Epic Store, co by vás přesvědčilo, abyste se na něj s klidným srdcem přestěhovali?

David Řasa

Na čem budu hrát Metro Exodus? Na letošek mám zatím v plánu jen resty z minulých let. Nové Metro si tímhle tempem zahraju jako remaster na Playstationu 5.

A co s Epic Store? Konkurenční boj platforem znají konzolisté už pěkně dlouho a snad každému někdy ukápla slza při pomyšlení na pecky, které svede spustit jen ta druhá krabička. V souboji Epic a Steam nehrozí, že byste kvůli Metru museli kupovat i jiný hardware do kompa, takže zatím v tomhle sporu nevidím nic zásadního.

Na druhou stranu, jestli chce Epic opravdu se Steamem rozehrát takhle tvrdou hru, bude muset později vytáhnout jiná esa než pronajímání si exkluzivit a vypínání review bombingu. A co dělá hráč, když se o něj dva obchody perou?

Patrik Dvořáček

Na čem budu hrát Metro Exodus? Já většinou nastupuji na platformě směrem na Háje. I když občas také jedu do školy opačným směrem.

A co s Epic Store? Je jasné, že když herní studio vydá velmi populární hru a přibalí k ní svůj vlastní launcher, hráči se pochopitelně pustí do útoku. Obzvláště když dané platformě chybí spousta funkcí a výběr her v novém obchodě také zrovna valný. Musíme si přiznat, že start Steamu se vážně nepovedl…

Teď ale vážně, Epic Store není žádnou zkázou světa a na rozdíl od Originu nebo Uplaye má potenciál přitáhnout vývojáře od všech různých vydavatelů i žánrů. Díky Fortnite má nová platforma obří uživatelskou základnu a především menší tituly mají mnohem vyšší šanci se dostat do popředí, zatímco na Steamu se ztratí denním přívalu ruských WTF titulů a vizuálních novel.

Způsob, kterým se Metro Exodus proměnilo v časovou exkluzivitu, rozhodně nebyl nijak pozitivní. Přeci jen snížení ceny oproti Steamu by si zasloužilo jistou kompenzaci. Nechápu ale argumenty, že exkluzivity zničí hraní na PC. Origin, Uplay a dokonce i GOG mají exkluzivní tituly a konec světa stále nenastal.

Epic má před sebou stále dlouhou cestu. Stále mu chybí mnoho funkcí, naštěstí má dostatek zdrojů, aby se vypracoval na úctyhodnou konkurenci Steamu. A vydělají na tom nejen hráči, ale především vývojáři. Přeci jen je rozdíl, když si obchod vezme 30 % nebo jen pouhých 12 % z výdělků.

Radek Chuděj

Na čem budu hrát Metro Exodus? Vtípek s pražským metrem už padl? A Brnu už se někdo posmíval? Jsou věci, které se prostě nesmí zanedbávat! Já si Artyomovo třetí dobrodružství rozehraju na svém herním notebooku od Lenova. Hmm. Tak si říkám, neměl bych dostat zaplaceno za tenhle okatý product placement?! Nemá někdo číslo do Číny?

A co s Epic Store? Herní svět už nějakou dobu žije takřka biblickým střetem pasáčka ovcí Davida s obrovitým pelištejským bojovníkem Goliášem. V náboženských textech je uvedeno, že si Bůh prostého Davida zalíbil a nařídil proroku Samuelovi, aby ho pomazal jako budoucího krále. Zda je to tak i v případě začínajícího Epic Storu, nevím, ale pro Steam by to byla hodně blbá zpráva.

Vše ostatní jsou jen světské podružnosti, které mi nemohou zabránit v tom, abych si Metro Exodus zahrál. Amen.

Ondra Pešek

Na čem budu hrát Metro Exodus? Jelikož odjakživa hraju na PC a s ovladačem se teprve učím, tak bych určitě šel do verze Metro: Exodus na počítač. Zde ovšem přichází onen kámen úrazu.

A co s Epic Store? Osobně si nemyslím, že by byl příchod konkurence pro Steam špatná věc. Klient od Valve ji totiž zoufale potřebuje. Designově je i po nedávném faceliftu zastaralý a 30% podíl z tržeb je hlavně pro indie studia značně nevýhodný (i když se o tom dá donekonečna polemizovat).

Ona agresivní strategie Epicu s hrami zadarmo, exkluzivitou nových PC her a nižší marží se dá pochopit. Jinak totiž nikoho od Steamu nepřetáhne. Parní klient nabízí silné zabezpečení a komunitní služby. U každého vydaného titulu hned na hlavní stránce vidíte uživatelské i profesionální recenze, diskuzní fórum a, pokud to hra podporuje, i workshop s mody.

To je výhodné jak pro hráče, tak i pro vývojáře. Obě strany mají k dispozici stabilní a štědré zázemí. Nic z toho ale Epic Store nemá. Jediná výhoda pro uživatele je jednodušší způsob vrácení peněz v případě, že se vám hra nelíbí. Pro vývojáře jsou to potom samozřejmě poloviční procenta, která Epic oproti Valve vyžaduje.

Samotná existence Epic Storu mi tedy nijak bytostně nevadí a Metro si na něm klidně pořídím, když se tedy dá koupit jenom tam. Jakýkoliv neexkluzivní titul ale zakoupím na Steamu čistě kvůli jistotám, které nabízí. Až Epic Store v tomto ohledu valví klient dožene, bude mi to srdečně jedno a vyberu si nezaujatě podle toho, který bude lepší.

Viet Tran

Na čem budu hrát Metro Exodus? Hele, v nejbližší době asi na ničem. Čas není, šetřím prachy na šinkanseny a popravdě se můj komp poslední dobou slušně zadýchává, takže když už, nejspíše bych mrzl na mé zanedbáváné PS4.

A co s Epic Store? Nic. Je mi to šumák. Těch všelijakých klientů a ikonek mám už stejně tolik, že mě další klient nemůže zabít. Neříkám, že kroky, které Epic podniká, jsou zrovna super, to ne. Aktuálně mi ale jako zákazníkovi nenabízí nic, kvůli čemu bych měl ukázat Steamu prostředníček, a hry zdarma coby hlavní lákadlo už na mě dávno nefungují. On ale ani ten Steam nebyl v počátcích kdovíjak populární. Tyhle věci chtějí čas a věřím, že Metro mi nikam neujede… na to vypadá až moc dobře, než abych se rozčiloval, kde ho budu hrát.

Jasně, s těmi předobjednávkami je to mrzuté a v tomhle ohledu chápu některé hráče, ale pokud chcete hru tak moc na Steamu, za rok se vrátí i s přídavky a zřejmě i za krásnou cenu, tak na čem ti hráči ve výsledku tratí? A je fakt na místě review bombovat předešlé díly?

Možná vás to překvapí, ale některé zákazníky tyhle výrony hráčské frustrace prostě a jednoduše nezajímají. Není divu, že se racionálnější lidi snaží brát uživatelské recenze radši s hodně velkým odstupem. A lidi, kteří s nadšením proklamují, že si hru radši zpirátí, ty radši teď nebudu nijak víc komentovat.

Adam Dvořák

Na čem budu hrát Metro Exodus? Já si exodusové Metro nenechám ujít hezky na svém notebooku. Nějak mi nikdy nesedělo hraní stříleček s malejma páčkama na Xboxu nebo nedejbože Plejstejšnu. Takže helou Epic, my old friend.

A co s Epic Store? Co se týče toho, že je Metro pro Steam pasé jak kalhoty do zvonu, musím na rovinu říct, že je mi to úplně jedno. Nechápu moc to haló, kdy se lidé vztekají, stávkují, pálí podprsenky a hromadně odmítají instalaci Epicu. No a co? Tak si holt nainstaluju vedle Originu, uPlay, Steamu a milion dalších kravin, co mám v počítači, i Epic Store. Nevidím v tom až tak velkej problém. Ještě k tomu, když už ta malá černá rajcovní ikonka zdobí mou plochu nějaký ten pátek. Ano, nechávám se totiž porážet dvanáctiletými dětmi ve Fornite, takže mne jen tak něco nerozhodí.

A co vy? Na čem plánujete spustit Metro Exodus a co by vás přimělo používat Epic Store? Dejte vědět tradičně do komentářů!

Autor:
Jsme mladí, bez peněz a v depresích, hry nám ale pomáhají se s tím vším vyrovnat.

1 komentář

  1. Výborná hra! Odporúčam však aj tento článok – (link smazán, reklama)

    Odpovědět

Napsat komentář