GC 2019: Revoluci od Borderlands 3 nečekejte. Skvěle ujetou a zábavnou řežbu ale ano

Hrát střílečky z pohledu první osoby na ovladači je zrůdnost. Ano, jsem si vědom toho, že jde o neskutečně omezený názor, ale holt s ním musím coby PC hráč hned ven. To mi ale nezabránilo, abych si z omezeného času s demem zkusil odnést aspoň prvotní dojmy na Borderlands 3. A ty jsou veskrze pozitivní.

2K Games a Gearbox Software svému největšímu letošnímu titulu věří, což bylo na Gamescomu jasné už na první pohled. Třetí Borderlands se totiž chlubil největším a nejkřiklavějším stánkem na celém výstavišti. Samozřejmě jsem něčemu takovému nemohl odolat a naivně jsem vběhl do fronty s tím, že jsem už dlouho žádnou pořádnou střílečku nehrál.

Při obdržení xboxového ovladače mé nadšení sice trochu opadlo, svou brokovnici jsem ale do vesmírného žita ještě neházel. Kvůli nevhodnému ovládacímu zařízení mě párkrát potupně dohnala smrt, načež jsem sklidil posměch od obsluhy, zato jsem demo dokázal dohrát ve skupině asi padesáti pařanů skoro první. Tím jsem své pošramocené ego snad aspoň trochu zachránil.

Fajn, je mi jasné, že už byste raději zjistili něco o hře samotné. Nuže, byl jsem hozen na začátek příběhu (dostal jsem postavu na osmé úrovni) a musel si prostřílet cestu k Mouthpiecovi, kterého můžete znát z prvního gameplay odhalení. A následně ho naporcovat na malé repráčky, když už budeme v rauši.

Hned mohu všem fanouškům Pandory potvrdit, že pořád jde o tu stejně ujetou sérii. Do nekorektního humoru jsem šlapal snad na každém kroku. Než jsem se dopracoval k bossovi, stáli mi v cestě jeho služebníci zvaní Tinky. Pokud se vám teď vybavili trpaslíci s bouchačkami většími než oni sami, představujete si je správně.

Demo mi příběhového obsahu tolik nenabídlo, nemůžu tedy potvrdit ani vyvrátit, zda se absence Handsome Jacka negativně projeví na kampani. Naštěstí sni v tomto díle nechybí Claptrap a nespočet ujetých momentů, jako je třeba umělá inteligence namluvená rapperem Ice-T (ani jeden z nich se bohužel do dema neprobojoval). V tomto ohledu jsou Borderlands stále Borderlands.

Borderlands 3

Borderlands 3 šlo na výstavišti těžko přehlédnout. Pro jistotu jsme přiložili Ondru pro srovnání

Co jsem zaznamenal, výraznou změnou oproti druhému dílu byla pořádně vylepšená grafika. Není se třeba bát, cell shade vizuál nikam neutekl, avšak efekty a nasvícení byly znatelně hezčí. A že jsem si těch výbuchů, ohnivých koulí, jedovatých oblaků a létajících mrtvol užil.

Ač jsem s ovladačem na Pandoře střílel poprvé, nakonec mě nepřekvapila žádná radikální změna v hraztelnosti. A je to dobře. V tomto ohledu Gearbox Software vždycky exceloval, ať už šlo o kropení Tinků brokovnicí, zmatené vrhání granátů či bojování o druhý vítr. I u dema na gamepadu jsem si přišel jako doma.

Snad největší změnou pro fandy Borderlands byly ultimátní schopnosti hratelných postav. Já se na 15 minut dostal do kůže Moze, kterou hra kategorizuje jako Gunner. Znamená to, že má ráda obří bouchačky a mechy. Já svého vybavil granátometem a náramně jsem si za zvuku výbuchu liboval. Aby ne, Tinkové létali přes půlku levelu. Mouthpiece proháněl repráky jako můj soused v 11 večer, a po chvilce už také letěl vzduchem.

Zrovna létající Tinky nezmiňuju jen tak. Neméně nezanedbatelným vylepšením je i ragdoll fyzika nepřátel, která nefunguje jen u mrtvých soků. Silnější zbraně i výbuchy mají totiž sílu s nepřáteli řádně zažonglovat. Na jednu stranu tento efekt dokáže pobavit, na stranu druhou z toho vychází výhoda v soubojích. Ze vzduchu je zase možné protivníky sestřelit.

Celou dobu tu na Borderlands 3 pěji jen samou chválu. Má ta hra vůbec nějaké nedostatky, nebo půjde o hru roku? Odpověď na obě otázky je nejspíše ano. Letošní rok je přeci jen na kvalitu her slabší, vydavatelé nejspíše schovávají svá největší esa až na příští rok, aby s příchodem nových konzolích měli šanci pořádně vyniknout.

Nedostatky, které jsem v krátkém a omezeném demu vidět nemohl, se nejspíše objeví. Nemůžu vůbec zaručit, jak bude vypadat endgame. Nevím nic o vozidlech a jejich ovládání. A už vůbec nemůžu ručit za podobu a kvalitu kooperativního módu.

Pokud jsou ale předchozí díly v sérii dobrým ukazatelem, chybičky to nebudou moc velké. Pokud jste fanoušky vault hunterů, čeká vás příjemný podzim. A pokud máte o Borderlands své pochyby, počkejte si na recenze.

Borderlands 3 na mně zanechali následky i po návratu domů

Ahoj, jsem Patrik, mám rád Dishonored, indie hry a vytříbená memečka. A občas taky něco čitelného napíšu.

Napsat komentář