GC 2019: Darksburg je v podstatě Left 4 Dead diablovka. A není to vůbec na škodu

Left 4 Dead z izometrického pohledu? Ačkoli to může znít jakkoli bláznivě, francouzští vývojáři tento nevšední nápad opravdu uskutečnili a dali vzniku akci Darksburg. Ta ukazuje, že leckdy stačí oprášit staré trendy a pouze je o něco nového okořenit.

Nezávislé studio se po úspěšném vydání vikingské strategie Northgard vrhlo na další kousek. Opět vsadilo na starší, zato úspěšný žánr. Tentokrát jde o survival akci Darksburg, která se netají inspirací populární kooperací Left 4 Dead. 

Samozřejmě nejde o žádný plagiát. Inspiraci tvůrci čerpají pouze v samotném konceptu kooperace, tedy čtyři přeživší proti hordě zombiků, případně čtyři proti čtyřem. Dále pak už sází na vlastní nápady, případně jiné prvky, které používají zase jiné hry.

Darksburg totiž není žádná střílečka. Nejenže hra využívá izometrického pohledu podobně jako populární Diablo, ale také sází celkově na jiné prostředí. Hra je totiž zasazena do středověkého fantasy. Takže nechybí jak magie, tak nadpřirození nepřátelé.

Nejen magií, ale i mimořádnými zbraněmi disponují pak hratelní hrdinové. Každý z nich se specializuje na určitou roli a má unikátní schopnosti. Podobně jsou na tom i nepřátelé, v jejichž řadách najdete některé silnější postavy. Ty v PvE režimu ovládá umělá inteligence a v PvP pak samotní protihráči.

Navíc schopnosti zde nejsou targetovací (podobně jako v MOBA hrách), nelze si tedy vybrat kouzlo a poslat ho na konkrétní jednotku. Veškerá kouzla, která provádí postava, mají plošný účinek na nepřátele. Někdy musíte správně mířit a předvídat směr, jakým se protihráč vydá, anebo zkrátka si zvolíte oblast, kam s postavou rozhněvaně skočíte a způsobíte poškození. Tak jako tak jde o rubačku a těla zombíků budou padat každou vteřinu jedno po druhém.

Aby po delší době nešlo o repetitivní zažitek, tvůrci se snaží nabídnout rozmanitý obsah. Například sazí na různorodé mapy, na nichž máte pokaždé jiný cíl – někdy musíte utíkat před hordou zombíků, eskortovat zmateného vesničana anebo ulovit záškodnickou nestvůru. Stejně tak si postupně vylepšujete schopnosti, odemykáte talenty a sbíráte předměty. 

Mimo hlavní dějovou linku nebudou chybět ani další herní módy. Autoři zatím prozradili pouze jeden režim, a to mód Last Stand. V něm s přáteli čelíte postupně se zvětšujícím vlnám zombíkům a snažíte se vydržet co nejdéle.

Darksburg vychází na PC až v roce 2020, leccos se tak může ještě změnit. Hra pak překvapivě nebude free-to-play, ale buy2play. Pokud tedy nedojde k zásádním změnám, zadarmo si ji nezahrajete.

Autor:
Studuju novinařinu, makám v marketingu a jím jinak.

Napsat komentář