GC 2019: Odpadky jako cenný matroš. Flotsam ukazuje drsný život na zatopené planetě

Pamatujete si film Vodní svět (Waterworld) z roku 1995, ve kterém hrál hlavní roli Kevin Costner? Novinka Flotsam od belgického studia Pajama Llama vám ho připomene. Nikoliv svým vizuálním ztvárněním, ale post-apokalyptickým poselstvím, že jednoho dne může být pevnina dávnou minulostí. 

Ve hře se ocitnete uprostřed moře a okolo vás plave nejrůznější odpad. Greta Thunbergová by v takovém případě už nejspíše brousila ekonože a čekala na další páteční protesty, pro vás jsou ale tyto pozůstatky předchozí civilizace více než cenné – poslouží totiž jako základni stavební materiál pro plovoucího městečka.

Do něj poté můžete pozvat další počítačem řízené osadníky, kteří vám pomohou s rozšiřováním námořní osady a sbíráním dalšího materiálu. Potřebné suroviny můžete získat i z mořského dna, kde najdete staré chrámy nebo celá potopená města. Velkou roli hraje ve Flotsam taky recyklace, aby váš post-apokalyptický svět zůstal vždy modrý (když už ne zelený) a eco-friendly.

Váš život v plovoucím městě ale nebude jen procházka růžovými mydlinkami. Kromě stavění se musíte starat i o chytání ryb, generování pitné vody a posilovat udržitelnost své nové civilizace. Stejně tak samotné osadníky čekají všemožné překážky, které jim ztíží život na moři. Nebo je budou rovnou chtít sníst.

Městečko také budete moci opustit a vydat se na průzkum přilehlých velehor, nebo spíš tedy jejich vrcholků, ze kterých se staly ostrovy. A to už zní zajímavě. Z toho, co jsem mohl vidět na Gamescomu, usuzuji, že by se mohlo jednat i o něco víc než jen budovatelskou strategii. Možnost prozkoumávání a fakt, že se vaše městečko na oceánu neustále pohybuje, přidávají Flotsamu něco na znovuhratelnosti.

Graficky hra veskrze nijak zvlášť nezaujme. Hodně se v Pajama Llama inspirovali komiksovou vizuální stránkou Borderlands. Nepřijde mi to jako úplně moudrá volba, podobně vypadajících her ve stejné žánrové škatulce je autálně dost a Flotsamu by víc slušel možná méně odlehčený post-apo kabátek.

Flotsam vychází v předběžném přístupu na Steamu již 26. září tohoto roku. Vývojáři mě na Gamescomu ujišťovali, že do hry budou ještě velké množství dalšího obsahu, další podrobnosti si už ale nechali pro sebe.

Autor:
Videomaker a fejkový Harry Potter. Kdysi dělal na velmi populárním pořadu o Minecraftu, což je ovšem jedna velká ostuda, proto se k němu radši nikdo nehlásí. A taky je to trošku čuak.

Napsat komentář