GC 2019: Retro rytmický Pride Run chce dobýt svět láskou a tancem. A nejen ten digitální

Není žádným tajemstvím, že jsem milovníkem podivných a pořádně ujetých her. Když tedy přišla nabídka, zda bych nechtěl zajít na prezentaci Pride Run, bez váhání jsem kývnul. Schůzka ale proběhla o poznání jinak, než jsem čekal.

Neberte mě špatně, hra samotná se mi líbila. Ovšem, podobně jako Titanic, i já jsem podcenil velikost ledovce. Co se na povrchu tvářilo jako vtipná retro hříčka s aktuálním námětem, je ve skutečnosti něco mnohem vážnějšího a symboličtějšího.

Jako každá schůzka, i mé setkání s italskými vývojáři z IV Productions začalo gameplayem. V tomto směru se Pride Run snaží být inkluzivní (o důvodech později) a nabízí dva rozdílné herní módy. Oba ale mají stejný cíl – za pomocí lásky a tance sjednotit různá města po celém světě a nakonec roztančit i hlavního záporáka. Hlavně závěrečný dance off hodně připomíná bojovky z arkádových kabinetů.

Ve „vanilla módu“, určeného pro méně zkušené hráče, během pochodu jednoduše mačkáte tlačítka ovladače do rytmu originálního soundtracku od skupiny Hard Ton. A čím více se vám daří, tím více lidí se k vám přidá. Já jsem ovladač do svých rukou nedostal, nicméně i samotný vývojář, který celou ukázku řídil, párkrát zaškobrtnul. Jak mi ale Italové rychle předvedli, hlavní výzva leží v módu „Party Hard“.

V něm se Pride Run mění v neúprosnou realtime strategii. Žádné Age of Empires tady ale nečekejte. Na začátku levelu si totiž sestavíte počáteční průvod z různých LGBT+ archetypů. Zatímco se jeden hodí na obranu proti haterům, jiní zase lákají nové účastníky do průvodu. A pořád je nutné se sladit s rytmem soundtracku. Tuto část mi vývojáři vesele ukázali, byť ani nyní se nestihli dostat na konec levelu.

Gameplay je sice na více než dobré úrovni, přesto není tím nejdůležitějším. Během našeho povídání, které se neplánovaně protáhlo, jsem s vývojáři řešil poslání Pride Run – LGBT+ reprezentace v herní sféře. Na rozdíl od jiných forem médií v tomto směru, aspoň z jejich pohledu, totiž tato zábavní scéna stále zaostává.

Zatímco knihy, televize i filmy se nebojí své hlavní postavy ztvárnit s různými sexuálními orientacemi, kolik herních homosexuálních postav dokážete vyjmenovat? Jasně, hry od BioWare jsou jich plné a pokračování The Last of Us rovněž přišel s náznaky, stále jde ale o kdovíjak nepočetné zastoupení. A tyto ledy chtějí vývojáři z IV Productions prolomit. Rozhodně nejde o jednoduchý úkol, herní komunita není v tomto ohledu zrovna přívětivá.

Pokud znáte meme Gamers Rise Up, zřejmě se vám vybaví satirický pohled na bigotní a xenofobní hráče. Nejde rozhodně o přesný pohled na celou herní komunitu, do jisté míry z ní ale čerpá. Vývojáři se mi svěřili, že již dostali pořádnou dávku nenávistných zpráv. A mám bohužel strach, že po vydání dostanou pár dalších vln.

Ke konci prezentace už jsme místo o hře samotné mluvili právě o nenávisti a LGBT+ problémech. Pride Run je hrou inkluzivní, aby k ní mohli přistoupit mladí i staří, hetero i homosexuálové a dokonce také odpůrci a zastánci LGBT+ práv. Cílem není nenávist rozdmýchat, ale přivést všechny dohromady.

Jak jsem již na začátku zmínil, ostatní druhy médií jsou v tomto ohledu napřed. A ani tam se to nikdy neobešlo bez určité averze z různých stran. I já, jakožto „straight white male“, jsem si vybavil nadávky na Netflix. A důvod? Jedna z postav v třetí sezóně Stranger Things 3 je lesba.

Pokud vám Pride Run přijde sympatický, můžete se pomalu připravovat duhový průvod, který dorazí na na Steam 11. října.

Ahoj, jsem Patrik, mám rád Dishonored, indie hry a vytříbená memečka. A občas taky něco čitelného napíšu.

Napiš komentář