GC 2019: Nejkomplexnější strategie na světě. Secret Government myslí opravdu na vše

Velkolepá strategie plná rozmanitých funkcí, kupy možností a milionů dalších prvků, ze kterých jde nenáročným hráčům hlava kolem. Tak bych nejlépe popsal svůj gamescomový zážitek s titulem Secret Government.

Než jsme se vydali do německých luhů a hájů na Gamescom, museli jsme si nejprve sjednat schůzky s vývojáři. Každý z nás většinou dostal takové hry, jaké mu nejlépe sednou. No, a mě, coby ležérního hráče stříleček, čekala nejkomplexnější hra celého veletrhu (děkuji, Trane) – strategie Secret Government.

Na většině schůzek jsem strávil hraním vždy jen pár minut. Někdy to bylo kvůli krátkému hratelnému demu a jindy jsem zase pospíchal na další schůzky, zkrátka hraní nikdy netrvalo déle než hodinku. U Secret Goverment jsem strávil přes dvě hodiny.

Ještě před samotným hraním mě ale čekala půlhodinová konverzace s vývojářem, který se mi snažil vysvětlit, jak hra funguje a jak se ovládá. Upřímně, ani po hodině jsem to stoprocentně nechápal. Naštěstí jsem ale pár věci pochytil, ba následně dokonce i pochopil.

V Secret Government se ujmete role „správce“ bratrstva. Za pomoci jednotlivých členů pak vládnete světu napříč časem od 18. století až do současnosti, přičemž cíle hry se různí. Buďto máte předem zvolené úkoly, které vám říkají, jak má svět vypadat, anebo si můžete zahrát mód, kde si volíte vizi světa naopak vy.

Teď k tomu nejtěžšímu – co ve hře všechno jde a jakým způsobem. Zkráceně, v Secret Government můžete skoro vše. Staráte se o ekonomiku, hospodaření, lid, obchod, diplomacii, náboženství. Spravujete jednotlivé členy bratrstva, infiltrujete vlády, vylepšujete vybrané oblasti v daném státu, volíte si, jakou politiku budete praktikovat a do toho ještě plníte „mini“ úkoly.

A to prosím všechno ve stylu „nejdřív akce, později až reakce“. Pokud chcete například vyhlásit válku některé zemi, nejprve ji musíte infiltrovat a ať už ekonomicky či militaristicky ji k tomuto činu nasměrovat (tlačítko „Válka!” nehledejte). Ne vždy to ale vyjde, takže pro jistotu musíte s bratrstvem vniknout i do vlád sousedních státu. Stejně jako v reálném světě je i v Secret Government všechno se vším propojeno.

Aby toho nebylo málo, tak se svět snaží ovládnout další bratrstva. Ta ovládá umělá inteligence a nejprve je samozřejmě musíte odhalit, než s nimi budete moci soupeřit. Přitom se ještě musíte starat o své jednotlivé členy, ti mají totiž vlastní ambice a mohou se občas postavit vašim příkazům. Samozřejmě mezitím můžete do svých řad verbovat i učně.

O moc víc jsem toho popravdě už za dvě hodiny hraní nepobral. Nebojím se říct, že hra bude ve skutečnosti nabízet ještě minimálně dvojnásobek možností. Pokud si libujete v komplexních hrách a rádi přemýšlíte, tak Secret Goverment je jasná volba. Hru si budete moct vychutnat již příští rok na PC.

Na závěr jedna třešnička – po mém usilovném hraní na mě jeden z autorů ke konci vytasil telefon a začal mě natáčet, abych jemu a jeho týmu zodpověděl otázku „Jaká hra byla?“. S kamenným výrazem ve tváři jsem se zmohl jen na „Je to velice nevídaná hra. Jo, a těm jednotlivým členům bratrstva bych dával rozlišný avatary“ – tolik k mé novinářské odbornosti a k mému vztahu ke komplexním strategiím.

Autor:
Studuju novinařinu, makám v marketingu a jím jinak.

Napiš komentář