GC 2019: Extáze z minima. Wanderlust: Travel Stories je cestovatelská hra, kterou jste ještě neviděli

V Kolíně nad Rýnem jsme měli možnost vidět spoustu větších či menších titulů, které lze celkem jednoduše zaškatulkovat. Wanderlust: Travel Stories ale do žádného známého chlívku nezapadá a vlastně ani popisek na Steamu úplně nevystihuje podstatu téhle hříčky. To ale není až tak důležité. Podstatné je, že jde o brilantní a originální záležitost.

Bez obalu musím přiznat, že jsem o Wanderlust původně zájem nejevil. Dostal jsem jej jako přídavek k prezentaci hry Liberated od stejného vydavatele a moc se na něj netěšil. Holt jsem byl unavený celým dnem na výstavišti a obtěžkaný půl hodiny starými dojmy z prezentace Cyberpunku.

Na stánku vydavatele Walkabout Games mě přivítal přátelský Konrad Walkuski, bez dlouhých řečí mi vrazil do ruky iPad a začal mě neinvazivně navigovat skrze demo „simulátoru cestování”, kterým se Wanderlust zdá být.

Opravdu ale jde jen o zdání, tedy alespoň zčásti. Plná hra bude obsahovat čtyři hlavní příběhy a pět kratších vedlejších. Já si mohl projít jeden z oněch hlavních, který se odehrával v Bangkoku. Jelikož jsem totiž nejspíš po mnoha kilometrech nachozených na výstavišti vypadal opravdu zdrchaně, nabídl mi domácí polský mok. „Je velmi silné”, řekl na adresu mimochodem výborného piva a odběhl pro něj za oponu. Než se stihl vrátit, mohl jsem pokračovat v toulání se po thajském hlavním městě.

Wanderlust: Travel Stories lze označit za RPG. Či spíš takovou formu gamebooku. Hra neobsahuje žádný dabing nebo cutscény, veškerý příběh konzumujete ve formě geniálně napsaného textu. Není divu, hlavním spisovatelem je autor scénáře k prvnímu hernímu Zaklínači.

Poté, co si text přečtete, máte na výběr z několika dialogových možností. Váš výběr pak ovlivní náladu, fyzický nebo finanční stav vaší postavy a dále tak stáčí směr příběhu. Jakmile vyčerpáte možnosti daného místa (třeba zapadlé kavárny), posunete se po virtuální ulici dál. Takže jakkoliv se to může zdát bizarní, žánrově nejblíže má Wanderlust ke grafickým novelám.

Pokud tedy stejně jako já rádi čtete a videohry třeba ani úplně nemusíte nebo na ně nemáte náladu, Wanderlust je i pro vás. Pokud máte rádi příběhy na papíře i na monitoru, rozhodně mějte tento kousek v merku. Hra má totiž díky krásným fotografiím na pozadí, příjemnému minimalistickému fontu a grafice a krásné ambientní hudbě nezaměnitelnou atmosféru, přesto však nechává velké množství prostoru pro vlastní představivost. Zároveň vám ale dává možnost ovlivňovat příběh podle vlastního uvážení.

Wanderlust vychází na Steamu a všech iOS zařízeních, přičemž jsem stihl nabýt dojmu, že ačkoliv tablet ani jiné zařízení z Cupertina nevlastním, právě tak akorát velká přenosná placka s retina displejem bude pro virtuální cestování ideální.

Když se totiž vrátil Konrad s nefiltrovaným ležákem, pochopil jsem pravou krásu Wanderlustu. V dobré náladě, rozhodně však trochu méně unaven, někde v klidu na pláži nebo na klidné terase s iPadem v ruce a se sluchátky v uších se bude tahle hříčka od polských mazáků vychutnávat nejlépe.

Wanderlust: Travel Stories vychází již 26. září na výše zmíněných platformách, později snad přineseme i kompletní recenzi.

Hraju videohry, poslouchám divnou hudbu a nesnáším koprovku. Jsem závislý na Earl Greyi.

Napsat komentář