GC 2019: Hratelný komiks z dystopické budoucnosti. Liberated zaujme příběhem i vizuálem

Na prezentaci Liberated jsem dorazil poté, co jsem prošel ulicemi virtuálního Bangkoku ve Wanderlust od stejného vydavatele. A jakkoliv se tyto dvě hry mohou zdát rozdílné, Walkabout Games očividně rádi míchají své videohry s literaturou. Liberated totiž není do komiksu jen stylizován, ono jím napůl opravdu je.

Jelikož na stánku Walkbout Games panoval lehký zmatek, ke stanici se hrou už byl posazen jiný novinář. Měl jsem ale to štěstí, že se mi začal věnovat jiný člověk z vydavatelství. Zatímco tedy kolega z branže hrál, sympatický třicátník, jehož jméno mi bohužel vypadlo, mi povídal o hře a trpělivě odpovídal na mé dotazy.

Stejně jako Wanderlust: Travel Stories, i Liberated se snaží míchat žánry. Samotný gameplay zde zabere pouhou polovinu herní doby, zbytek tvoří krásně výtvarně zpracovaný interaktivní komiks. Příběhový námět Liberated je podobný povedenému netflixovému seriálu 1983. Když jsem tuto podobnost zmínil mému prezentujícímu, odvětil, že „Poláci asi mají sklony vymýšlet takovéhle dystopie”.

Před událostmi hry vybouchla bomba, a v té době již značně unavená společnost se začala vyvíjet novým směrem: do éry technologické totality. Tu bude možné zkoumat z perspektivy dvou postav. Jedna je členem anarchistů, revolucionářů, kteří chtějí totalitu strhnout. Druhá stojí na opačné straně barikády, jde o obyčejného občana, který nahlíží na revolucionáře jako na teroristy. Uvidíme tedy dva různé pohledy na tuhle atmosférickou dystopickou budoucnost.

Hratelná část je 2,5D sidescrolling stealth adventurou, v níž není nouze o parkour ani o akci. Kdovíjak hluboké herní mechaniky, tedy alespoň na první pohled, zde asi nečekejte. Zde stále hlavně slouží příběhu. Právě zápletka a velmi povedené výtvarné zpracování je to, co na Liberated upoutá nejvíc.

Zajímavá je i technická stránka hry. Liberated běží na enginu Unity, to hlavní ale obstarává technologie jménem Graphic Novel Framework od společnosti L.INC. Ta neslouží jen téhle konkrétní hře, ale do budoucna má být jakousi platformou pro nadané autory komiksů, kteří by z nich chtěli udělat interaktivní zážitek.

Liberated má vyjít ještě letos pro PC, PS4, XOne a Nintendo Switch.

Hraju videohry, poslouchám divnou hudbu a nesnáším koprovku. Jsem závislý na Earl Greyi.

Napsat komentář