Střílečky, strategie i akční plošinovka s veverkami. Které hry zpracovaly vylodění v Normandii?

Vrcholí oslavy výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Zlomový moment druhé světové války, který zásadním způsobem pomohl k osvobození Evropy od nacistického Německa, si připomínal celý svět, od vrcholných státníků po veteránské spolky a média. Byla by škoda, kdyby vlastním ohlédnutím za troufalým tahem spojeneckých sil nepřispěli i hráči. 

Téma masivní druhoválečné operace s krycím názvem Overlord se ostatně hrám ani zdaleka nevyhýbá, spíše naopak. Už ani nevíme, kolikrát jsme se krčili za protitankovými ježky na krví zabarvené pláži, seskakovali do neznáma v kůži parašutisty 101. výsadkové divize či z pohodlí velitelského postu koordinovali útoky na (už ne tak pohodlné) Omaze.

Pokud jste hráli Call of Duty, Medal of Honor či Company of Heroes, jen těžko jste mohli minout lité bitvy o pobřeží okupované Francie. A takových her, které se točí kolem spojenecké invaze do Normandie, je hromady. Vybrali jsme pro vás ty nejpamětihodnější i něčím zajímavé variace jak na vylodění spojeneckých vojsk, tak boje výsadkářů za frontovou linií.

Série Medal of Honor

Rozbouřené moře, burácející dělostřelectvo a nervy napnuté k prasknutí. Na poli moderních stříleček byl Medal of Honor: Allied Assault první, kdo se pokusil zpracovat vylodění v Normandii, mise se tak velmi jednoduše zapsala do paměti tehdejších fandů FPS svou hutnou atmosférou, akčním tempem a chaotickými scénami.

Pravda, z dnešního pohledu už vás svou atmosférou asi nestrhne. Pokud vynecháme grafiku, pláž vypadá oproti mnohem soudobějším titulům abnormálně prázdně, jako kdyby byl Den D jen komorním happeningem. I tak inspirace Spielbergovým filmem Zachraňte vojína Ryana na hráče křičela z každé druhé plážové scény.

Konzolová exkluzivita Medal of Honor: Frontline znatelně vylepšila misi na pláži Omaha jak graficky, tak novými animacemi a cutscénami. Zde hra vykrádala kultovní film ještě znatelněji, včetně blijících vojáků a podvodních záběrů.

Další hra ze série Medal of Honor s podtitulem Airborne se zaměřila čistě na výsadkové mise, Den D tedy pochopitelně nemohla vynechat. Povedený, ale poněkud zapomenutý díl přinesl čerstvý vítr v podobě částečně nelineárních misí, ve kterých si mohl hráč vybrat, kam dopadne se svým padákem. Na titul z roku 2007 vypadá docela k světu, byť nás tehdy pobavila fyzika umírajících Němců.

Série Call of Duty

Tehdejší obavy, že AAA hry budou šablonovitě recyklovat vylodění na pláži Omaha, se ukázaly být v případě série Call of Duty jako neopodstatněné. Té jsme se na PC dočkali až s moderním dílem Call od Duty: WW2, do té doby se tituly z jedné z nejpopulárnějších (i nejnenáviděnějších) franšíz snažily zpracovat Den D trošku jinak než ostatní.

První Call of Duty vynechal masakr na pláži úplně a místo toho se zaměřil na vojáky ze 101. a 82. výsadkové divize. Součástí kampaně byla i výborná mise, která se v reálu zapsala i do učebnic vojenské historie – útok na statek Brécourt a následné zničení artilerie, která trápila spojenecké síly na pláži. Pakliže se vám nechce hledat instalační disk nebo koukat na notně zastaralou grafiku v gameplayích, možná oceníte seriálovou rekonstrukci v Bratrstvu neohrožených (který společně s Pacifikem vřele doporučujeme).

Kampaň za Brity představila hráčům neméně důležitý milník bitvy o Normandii. Ocelový most (známý jako Pegas) v malém francouzském městě Benouville byl svědkem jedné z nejznámějších druhoválečných bitev britských výsadkářů.

Hráč začal bleskurychlým nočním útokem na stanoviště kolem mostu, který hned další den musel ubránit masivním vlnám německých vojáků, s omezenými zdroji a Brenem v ruce. Mimochodem ano, ten chlapík s huňatým knírem je kapitán Price.

Pegasův most se nachází v severní Francii na Caenském kanálu ve městě Benouville. FOTO: Christie (Sgt), No 5 Army Film & Photographic Unit

Call of Duty 2 už se vrátilo k pobřeží Francie, ale místo frontálního útoku na pláž Omaha se v kůži amerických Rangers museli hráči dostat na útes Pointe du Hoc a zničit německé dělostřelecké baterie. Atmosféra byla stejně hutná jako vylodění „o kousek vedle“, a ani nahoře, kde na vojáky čekaly jen atrapy děl, nebyl o adrenalin nouze. Přestože v reálu byla většina zapojených rangerů zabita a armádní velení tehdy označilo misi za zmařené úsilí, zničení artilerie a následná obrana postavení významně pomohla dobýt pláž Omaha.

Nejmodernější pojetí Dne D přineslo Call of Duty: WW2. Misi vlastně nechybělo nic, co bychom od ní neočekávali a zároveň co jsme dosud neviděli, a celkově šlo o koncert plný příjemného klišé a adrenalinových pasáží. To vše za doprovodu fantastického ozvučení a parádní grafiky.

Série Brother in Arms

Ne každý si v dnešní době vzpomene na sérii Brothers in Arms, přitom poslední vydaný díl Hell’s Highway (který se zaměřil na operaci Market Garden) byla podle nás jedna z nejlepších druhoválečných stříleček, která je dobře hratelná i nyní. Oproti MoH a CoD byli „bratři ve zbrani“ o poznání taktičtější i příběhovější, to ale ve výsledku nebylo vůbec na škodu.

Příběh se inspiroval skutečnými událostmi, které doprovázely 502. paradesantního pěšího pluku. V čele s (fiktivním) seržantem Bakerem a seržantem Hartsockem se hráči prodrali skrze prvotní chaos operace Albany a zúčastnili se třeba bitvy o Carentan, dobývání Kóty 30 a fantasticky atmosférické obrany v „Krvavém údolí“.

 

Brothers in Arms: Road to Hill 30 i Earned in Blood vycházejí z vyprávění výsadkářů a osudy některých členů pluku se dost podobají linkám v Bratrstvu neohrožených. Pokud vás příběhy 101. výsadkové divize zajímají, s klidem doporučíme třeba paměti jednoho z veteránů – Křičící orel: Currahee! od Donalda Burgetta.

Company of Heroes i jiné strategie

O „newarhammerovské“ strategii of Relicu se ve své době mluvilo jako o Call of Duty z ptačí perspektivy. I roky po svém vydání má Company of Heroes reputaci jedné z nejlepších real-time strategií v historii, pod čímž se rádi podepíšeme. Atmosférou, herními mechanismy, zábavnou kampaní i multiplayer a množstvím modů jde i dnes o téměř nepřekonaný kousek.

Vlastně celá singleplayerová kampaň provedla hráče téměř celým spojeneckým tažením v Normandii, od vylodění na pláži Omaha po závěrečné obklíčení ustupujících německých jednotek u Falais. Už první mise dala pařanům najevo, že kvantita není tou správnou odpovědí na dobře umístěný německý kulomet, a adrenalin nastřádaný během obranných misí s minimem bojových sil by se dal srovnat i s těmi nejdrsnějšími střílečkami. Hra se tu a tam objeví v bundlu a výprodejích, byla by ostuda ji aspoň na chvilku neochutnat.

Steel Division: Normandy 44 se rovněž zaměřil čistě na dobývání severní části Francie, oproti Company of Heroes byl ale ještě o řád nebo dva taktičtější a složitější. Dočkali jsme se třeba dobývání města Caen britskými jednotkami či poměrně vzácné kampaně Atlantikwall za Němce. Dobývání Omahy i obranu mostu Pegas (který jsme zmínili výše) šlo spustit také v samostatných scénářích.

Bitvy o Normandii se věnovaly i další strategie, jako jsou stařičký Codename Panzers: Phase One, Blitzkrieg (byť za německou stranu) nebo Close Combat: Invasion Normandy, případně několik mobilních tahovek. Nemálo strategií se dočkalo také modifikací, které předělávají původní zasazení do reálií operace Overlord, jako tomu bylo v případě série Men of Valor.

…a ti další

Víme, že posunout jednu z nejoblíbenějších map Battlefieldu 1942 až sem dolů je už dostatečný důvod vzbudit herní inkvizitory, ale holt k tomu máme vysvětlení. Celá hra byla vlastně „jen“ sérií scénářů s živými hráči v mulťáku či hromadou botů v singleplayeru, tudíž zde nešlo hledat žádnou hitparádu, která by šla rozebrat.

V té době nám to ale stačilo a obzvlášť mapu s pláží Omaha jsme po několikátém dokoukání Zachraňte vojína Ryana s radostí hráli dokola, i kdyby jen s tupou AI. Pokud ale hledáte nějakou modernější variaci na vylodění, multiplayerová střílečka Days of War má údajně docela slušnou pláž. Zkušeností s ní ale nemáme a ne každý hráč ohodnotil online titul úplně pozitivně.

Na mobilních platformách se nám podařilo vypátrat pouze Frontline Commando: D-Day z roku 2013, která vypadá ale relativně k světu. I hráči jsou více než spokojení – hra se dočkala přes 1,8 milionů stažení a hodnocení si drží na slušivých 4,5 (na Google Play) a 4,4 (na iTunes). Dle popisku Frontline Commando nabízí pětici kampaní o úctyhodných 145 misích.

A na závěr vtipnou tečku. Pokud vás už nebaví Omaha v tradičním pojetí, sežeňte si Conker: Live and Reloaded. V jedné z misí si místo Amíků zahrajete za veverky proti zlým nacistickým Tediz. Ani zde nechybí blitky, krev a urvané končetiny.

Jeden z nejslavnějších snímků z vylodění v Normandii. FOTO: Chief Photographer’s Mate (CPHoM) Robert F. Sargent

Autor:
Vietnamec z rodné Hané, který na chvilku utekl do Japonska. Několik let šéfuju undergroundovým herním webům, což je možná důvod, proč mi ustupuje čelo a trpím nespavostí. Do toho jsem mediálním dělníkem na CNN Prima NEWS, dříve v Echo24.

Napiš komentář