ANKETA: Série The Elder Scrolls slaví 25. narozeniny! Který díl máte nejradši? A co očekáváte od TES VI?

Přišel pravý čas lahváč argonianského piva a ampulku skoomy. Oslavy pětadvacátých narozenin jedné z nejoblíbenějších RPG sérií si to jednoduše zaslouží a nikdo vás za ty drogy výjimečně nepostihne. I my se řadíme k hráčům, kteří by za další dobrodružství v Tamrielu obětovali nejedno koleno. Ano, víme, nový díl nejspíše nevyjde dříve než v roce 2021 (a to jsme ještě optimisté), to nám ale nebrání se nejen zasnít, ale rovnou zavzpomínat i na dosud vydané epizody „Prastarých svitků“…

Který díl ze série The Elder Scrolls máte nejradši? A co očekáváte od chystaného (a vzdáleného) TES VI?

Patrik Dvořáček

K sérii The Elder Scrolls mám stejně jako spousta hráčů vřelý vztah, i když by jejich hrubky mohla Bethesda vyžehlit lépe. Články jako „100+ důvodů, proč Dan Vávra nesnáší Skyrim” nevznikají jen tak bezdůvodně. Tamriel má ale nepřekonatelný půvab, který mě táhne zpátky pokaždé, když Todd Howard vyskočí na pódium a vychrstne na mě další remaster/port/remix/termix Skyrimu. I s audio-only verzí pro Alexu jsme si užili dost zábavy při cestě na loňský Gamescom.

Od šestého dílu si slibuji hodně. Třetí Zaklínač mě rozmlsal jako žádná jiná hra předtím, zatímco Fallout 76 nebo i čtvrtý díl té stejné série mi dodávají obavy o vývojářských schopnostech v Bethesdě. Proto očekávám, že se jedno z nejviditelnějších studií pochlapí a s dalším výletem do Tamrielu nám pořádně vytře zrak. Pokud jsou ale předběžné zvěsti o tom, že se Bethesda nechce vzdát Creation enginu, stále pravdivé, mé znepokojení jen vzroste.

S čím jsem si ale naprosto jistý, je obrovský meme potenciál, který celá série nabízí. Ať už jde o ohyzdné postavy z Morrowindu, šíp v koleni nebo samotný Todd Howard, internet vždy najde způsob si z nich vystřelit. Každopádně se již teď nemůžu dočkat, až na své obrazovce uvidím nápis The Elder Scrolls VI, po němž bude následovat černá obrazovka, krátké ticho a dvě krátké věty: „Hey, you are finally awake. You were trying to cross the border, right?“

Viet Tran

Zbožňuju všechny díly po Daggerfallu, ale taková odpověď asi nepla. Pokud bych si měl vybírat, tak nejspíše mezi Morrowindem a Skyrimem, ve kterých jsem strávil nejvíce času. Sorry, do Oblivionu jsem zavítal příliš pozdě (do té doby jsem o něm jen četl), i tak ale na výlet do zelenavého Cyrodiilu vzpomínám s láskou. I přes ty bramborové ksichty, opakující se hlasy (člověk měl skoro pocit, že Bethesda neměla na víc než čtyři dabéry na poloviční úvazek) a podivné bruslící animace.

Takže trojka, nebo pětka? Morrowind byl (společně s Gothicem) mou vstupenkou do velkých RPG her s otevřeným světem a strávil jsem v něm přinejmenším půlku osmiletého gymplu. Věděl jsem o něm horní dolní, hltal každý článek, ať už vyšel kdekoliv, a přemodoval si ho až do pekel, kdy mi se mi hra začala slušně sekat i padat. Skvělé vzpomínky, v dnešní době by ale otravné překlikávání v oknech a trošku kostrbatý soubojový systém prostě neuspěly, Skyrim naopak v tomto ohledu stále nestárne. O to víc se proto těším na Skywind, jehož autoři se už několik let snaží vytáhnout z pátých svitků jen to nejlepší a následně oživit můj popelavý Vvardenfell. Trpělivě čekám a budu čekat i dalších pár let.

Co očekávám od TES VI? Snad jen zase o něco větší svět a vůbec další epické dobrodružství plné vrahounů z Dark Brotherhoodu, otravných mudcrabů a všudepřítomných bugů, však to znáte. A samozřejmě počítám s podporou uživatelských modů na další herní léta letoucí. Ne proto, že bych si pak narval do hry ty vybuchující slepice a medvědy hrající znělku z Pulp Fiction na loutně. Vůbec ne. A můj tip na setting? High Rock nebo Hammerfell.

Ondřej Resl

Když přijde řeč na The Elder Scrolls, většinou se nervózně rozhlížím po nejbližších dveřích, abych mohl v tichosti uniknout přesně této otázce. Moc na výběr totiž nemám kromě Skyrimu a MMORPG odbočce TESO. Nehrál jsem Morrowind, nehrál jsem Oblivion, ano, vím, že jsem heretik, stydím se za to. Takže zde je jasnou volbou Skyrim, ve kterém jsem strávil snad přes 500 hodin na PC i PS4.

Dokonalá hra to není ani zdaleka, některé chyby mi pily krev a mé neopatrné instalování modifikací mi zničilo nejeden save, čili chápu některé přísné reakce herní komunity. Ale ona práce s herním prostředím, světem a questy tak výrazně převažují nad neduhy, že je pro mě více než jednoduché odpustit řadu přešlapů a vesele řvát nesrozumitelná slova na ještěrky. TESO mě sice neoslnilo, poznávat ale místa či celé provincie, které se do hlavní série ještě nedostaly, bylo neméně vzrušující. Pokud se i vy zajímáte o reálie Tamrielu, nebojte se TESO zkusit.

Alespoň si tím zkrátíte čekání na The Elder Scrolls VI, které podle mě přijde nejdříve za tři roky, spíš později. Nedivil bych se, kdyby hra vyšla na desáté výročí od vydání Skyrimu. Vlastně nečekám žádnou velkou revoluci, spíš doufám, že se Bethesda pochlapí a vymění nebo aspoň razantně upraví svůj vlajkový engine, aby hra nedělala ostudu na nové generaci konzolí. V případě náplně hry stačí, aby se drželi nachystané šablony a rád se znovu chytím do časové pasti.

A co vy a série The Elder Scrolls? Který díl vám přirostl k srdci nejvíce? A co byste chtěli od nejnovějšího pokračování? Dejte nám tradičně vědět!

Autor:
Jsme mladí, bez peněz a v depresích, hry nám ale pomáhají se s tím vším vyrovnat.

Napsat komentář