A jsme zase v tom. Vítejte na webu Cooldown.cz

Zní to skoro jako vtip. Chápete, je apríl a do toho má svátek Hugo. Ale jsme zpět. Po půlroční pauze a několika testovacích anketách na Facebooku konečně spouštíme náš nový projekt Cooldown.cz. Ze zadních řad už slyšíme skučení hráčů i kolegů z branže, že tu pro další herní web s novinkami už není místo, a mají vlastně pravdu. Proto chceme psát trošku jiné články…

Ze všeho nejdřív je třeba říct, že jedeme sami na sebe. Nemáme nad sebou už žádnou hernu, agenturu, herní servery ani divnolidi. Nemusíme čekat na vyjádření vedení, kdykoliv nás trkne nějaký nápad nebo návrh na změnu, ani poslouchat výmluvy a dělat kompromisy. Nyní půjde každá chyba na naše triko, což je směšná cena za absolutní svobodu a ušetřené nervy.

O Cooldown.cz se bude starat stará dobrá garda, kterou můžete znát z Battleforce či později i ze Skillzone. Za tu dobu přibylo i několik externistů, tvrdé hobomrdské jádro nicméně zůstává téměř nedotčené. A neplánujeme se v tuto chvíli moc rozšiřovat, tedy vyjma několika výjimek. Důvod to má ryze praktický, chceme se co nejvíce soustředit na vlastní tvorbu a na zaučení dalších nováčků není čas ani zdroje.

Nedělám si moc velké iluze. Pro mnohé bude Cooldown.cz jen další herní web, kterých je v českém rybníčku více než dost. A budou mít pravdu, jen těžko můžeme soupeřit se zavedenými servery (Games, Hrej) nebo velkým projektům zkušených herních publicistů (Vortex). Ale to nám nevadí. Web jsme si udělali především pro sebe a plánujeme na něm psát o tématech, které se nám zachtějí. A novinky ze světa her mezi nimi nejsou.

Kašleme na ně z několika důvodů. Jeden jsem nakousl již v předchozím odstavci, webů s herními novinkami je tu jednoduše přespříliš a nedává nám moc smysl produkovat to samé, co mají ostatní. Ani nás to opisování ze zahraničních serverů už nebaví. Proč do toho fušovat, když víme, že v současném stavu by nemohla být o rychlosti nebo exkluzivitě informací vůbec řeč.

V neposlední řadě na novinky jednoduše nemáme čas. Chodíme do práce, studujeme a chystáme se na rodiny (u jednoho z nás tak nějak všechno dohromady). Sám jsem měl co dělat, abych rychle zeditoval těch pár článků, které nám visí na webu. Pro naše duševní pohodlí bude proto lepší, když se po herním zpravodajství poohlédnete jinde. Ideálně do zahraničí, kde mají často informace z první ruky.

Recenze nicméně zůstávají a postupně je začneme zpětně doplňovat. Budou se nám hodit pro budoucí reference. U vybraných titulů je nicméně doplníme tematickými články. Ty recenzované hry rozeberou z trošku jiného pohledu, který se třeba nevlezl či nehodil do původního textu. Právě díky tomu, že se zbavíme novinek, budeme mít o něco více času hry opravdu dohrávat a následně je zhodnotit o něco pečlivěji, než jen pochválením grafické stránky a pestrosti arzenálu.

Především se ale budeme co nejvíce věnovat nejen zmíněným tematickým článkům, ale také analýzám, komentářům a souhrnům. Chceme se vrhnout na psaní osobitějších článků, kriticky komentovat dění na herní scéně a tu a tam vypustit nějaký odlehčenější herní text. Prostě a jednoduše jdeme za články, jejichž aktuálnost nebo zábavnost neumře už po několika dnech. Nápady, které máme na papíře, jsou mnohdy složité, drzé až ujeté a riskantní, ale kde jinde a kdy jindy bychom se na ně vrhli, když ne teď a na Cooldownu?

Budeme se hrabat v číslech, otravovat herní studia, hrát hry skrz naskrz nebo úplně jinými způsoby, než pro nás autoři zamýšleli. Chceme se více věnovat malým českým hrám, které se krčí ve stínu Kingdom Come: Deliverance, Beat Saberu či Army a nedostává se jim tolik pozornosti. A když zbude nějaký prostor, vydáme se na herní akce či přímo za herními tvůrci.

Jestli očekáváme obrovskou čtenost? Ne, ani hromadu peněz z reklam. Popravdě nevíme, jestli nějaké vůbec budou. Cooldown.cz si děláme pro sebe a pro svou vlastní radost a v takovém duchu pojedeme po celou dobu. Frekvence vydávání článku nebude velká, o to více se ale budeme snažit přinést co nejzajímavější texty. A jak tvrdíme ve svém sloganu, chceme hlavně hrát. Jak nám tenhle koncept vydrží, ukáže až čas.

Ovšem nyní, když už máme Cooldown.cz v ostrém provozu, nás ještě čeká hromada další práce. Kromě opětovného recenzování, psaní článků a servisování sociálních sítí musíme ještě pilovat web, takže se nelekněte menších či větších změn v následujících dnech či týdnech.

Naopak v této fázi oceníme jakoukoliv zpětnou odezvu. Posílejte nám zprávy do mejlů, na Facebook i jiné sociální sítě, poštovní holuby na korespondenční adresu či kouřové signály, to je fuk. Čím víc toho opravíme na samotném začátku, tím lépe. A víte, co se říká – člověk je k vlastním chybám slepejš.

A to je Cooldown.cz, který by bez vaší dlouholeté podpory asi ani nevznikl. Herním webům šéfuju už přes 7 let a hřeje mě u srdce, když stále vidím v naší komunitě stejná jména jako v mých úplných začátcích, kdy jsem byl jen nadšený gymplák s minimem praxe.

Vám všem patří nejhlubší díky. A těším se, až s touto partou fantastických autorů budeme konečně psát něco, co nás doopravdy baví. Začíná Cooldown.cz!

Autor:
Vietnamec z rodné Hané, který na chvilku utekl do Japonska. Několik let šéfuju undergroundovým herním webům, což je možná důvod, proč mi ustupuje čelo a trpím nespavostí. Do toho jsem mediálním dělníkem na CNN Prima NEWS, dříve v Echo24.

Napiš komentář