GC 2019: Milostný dopis fotbalistům. Football Drama nás vyšle na hřiště i s gumovou kachničkou

Nebudu vám lhát, v posledních měsících jsem propadl fotbalu. A nemyslím teď jen svou závislost na jisté mobilní hře. Zápas hochů v dresech milerád sleduju na telce se střídavým nadšením a depresí, občas si do míče s radostí i kopnu. Avšak úokud jde o velké fotbalové hry jako FIFA nebo Football Manager, u nich mé nadšení zůstává na střídačce.

Kopaná od EA po mně vyžaduje pořádný skill s ovladačem, na seriózní trenérskou kariéru zase nejsem dost dobrý stratég. Oběma hrám navíc chybí jakási osobitost. Něco, co by je povýšilo nad řadovou a roky recyklovanou sportovní hru, čehož využili italští vývojáři z Open Lab Games a pustili se do práce na Football Drama. A já měl to štěstí, že jsem jim mohl nahlédnout pod ruce během Gamescomu.

Za stolečkem v italském stánku jsem se setkal s jednou třetinou vývojářského týmu, neboli Pietrem. V týmu tří fulltimerů a s pomocí tuctu externistů v Open Lab Games pracují na vtipné fotbalové hře, která se nebere vážně jako ty od EA, Konami nebo Sports Interactive. A už od první chvíle mi bylo jasné, že aspoň v tomto ohledu uspěli.

Ve Football Drama dostal hlavní roli Rocco Galliano, trenér, jenž se po sedmi letech vrací k trénování do ligy parodující anglickou Premier League. A zatímco na simulování samotných zápasů dojde také, hlavní důraz je kladen na příběh. A v případě Rocca doslova záleží na každém rozhodnutí.

Při rozhovoru s prezidentem klubu si nastavíte očekávání na konec sezóny, s manželkou zase budete muset bojovat v osobním životě a v neposlední řadě přijde na polemizování s vlastní kočkou. Mimochodem, první rozhodnutí ve hře je, jestli je vaše kočka z Francie nebo Itálie. Na prezentaci jsem dostal kočku francouzskou. Sacrebleu.

Každá volba může ovlivnit Roccovy statistiky nebo mu darovat karty, s nimiž může získat výhodu během zápasu. Samozřejmě, že se objeví skutečné fotbalové situace jako centrování nebo offsidová past, ale opravdové kouzlo leží v těch ujetějších. Panáčkování před protivníkovým brankářem, pořádná bitka nebo dokonce přehnaná simulace jsou jen slabý výčet!

Pietro mě ujišťoval, že drama i komedie fotbalového života inspirované knihami od Handkeho nebo Hornbyho jsou hlavním tématem, o adrenalin ze zápasů ochuzeni nicméně nebudeme. S radostí přešel ze hraní na laptopu ke svému telefonu. Football Drama totiž vychází nejen na Steam, svou cestu si prokope i na iOS a Android. Mobilní verze ovšem budou oproti PC lehce ochuzeny o obsah. Teď už ale k zápasům.

Zatímco simulace matchů je údajně z programátorského hlediska poměrně složitá, moje ovládání zápasu bylo hodně přímočaré. Měl jsem na výběr jen ze tří tlačítek. Buď jsem mohl zariskovat, čímž bych sice mohl sklidit velké úspěchy, na druhou stranu bych si vystresoval hráče. Druhou volbou bylo kontrolování hry, z čehož pochopitelně moc gólů vstřelit nejde. A třetí možností je zahrát výše zmíněnou kartu.

I když jsem měl obavy z příliš zjednodušené simulace, Pietro mi ukázal všechny statistiky, které během zápasu hraly roli. Dva vysoké sloupce čísel můj skepticismus rychle umlčely. Navíc se při každé gólové šanci ukážou pozice všech hráčů a nakonec je animován i pohyb míče. Takže jsem aspoň věděl, jestli mám nadávat na rozhodčí nebo své hráče.

Na jednu stranu se může zdát, že Open Lab Games tak míří na casual hráče, a do jisté míry to je pravda. Zjednodušený gameplay a chytlavý humor se těžko odmítají. Na stranu druhou má Football Drama co nabídnout i pro zkušené fanoušky fotbalu. Tenhle bod ale asi nejlépe osvětlím skrze Pietrovo vtipkování na Gamescomu.

Football Drama

Když jsem se koukal na úvodní rozhovor s majitelem klubu Calchester Assembled, Rocco dostal gumovou kachničku jako dárek. Pietro viděl, že mě tento detail rozesmál, a zeptal se, zda vím, co ta kachnička znamená. Smutně jsem přiznal, že netuším, i když jsem viděl, že majitel klubu je parodií na Romana Abramoviče.

V té chvíli mi vývojář vysvětlil, že než se Abramovič stal miliardářem a majitelem Chelsea, své podnikání odstartoval právě prodejem gumových kachniček. Football Drama si z fotbalu neutahuje jen tak pro nic za nic. Jde o milostný dopis celému světu točícímu se kolem této jedinečné hry a nerozlišuje, zda je daný aspekt negativní, pozitivní nebo jednoduše ujetý. Jen je prostě zabalený tak, aby si jej každý mohl užít. A já se nemůžu dočkat, až dostanu Calchester Assembled FC na starosti.

Pokud vás Football Drama zaujalo, můžete si jej přidat do wishlistu na Steam. Do data vydání navíc už mnoho dní nezbývá, Open Lab Games cílí vypustit hru na 18. září. Jak mi ale Pietro prozradil na Gamescomu, vydání se může o pár týdnů opozdit kvůli ladění posledních nedostatků.

Ahoj, jsem Patrik, mám rád Dishonored, indie hry a vytříbená memečka. A občas taky něco čitelného napíšu.

Napsat komentář