Čas na rozbor. Proč nenavazují Gotham Knights na Arkham sérii? Proč je Superman padouch? A co je Soví tribunál?

Rozebíráme a spekulujeme nad příběhem Gotham Knights a Suicide Squad: Kill the Justice League.

Na DC Fandom došlo k oznámení rovnou dvou her a ani v jedné nebude hlavním hrdinou Batman. Ačkoliv Gotham Knights vypadá jako následník Arkham série, ve skutečnosti tomu bude spíš naopak. Pojďme si rozebrat dosavadní informace k příběhu obou her.

Po poradě s redakčními právníky jsme se rozhodli sepsat dvě verze článků, jednu bez spoilerů a jeden hlubinný rozbor se vším, co k němu patří. Pokud se chcete vyhnout hlavním příběhovým zvratům celé Arkham série, případně zrovna rozečítáte Batmana od Scotta Snydera, doporučujeme tento článek zatím odložit.

Verze bez spoilerů:

Gotham Knights možná nabídnou známé a ověřené prostředí, ale nečekejme příliš zajímavou zápletku. Suicide Squad naopak vypadá celkem originálně, ale postavy ani zasazení nenasvědčují tomu, že půjde o kvality Arkham série.

Plnohodnotná verze:

První, co se po ohlášení smrti Bruce Waynea logicky nabízí, je napojení na konec posledního dílu proslulé batmanovské série Arkham Knight. Batman věší pláštěnku na hřebík, vyhlásí protokol Knightfall a odbouchne sídlo Waynů. A trailer na Gotham Knights začíná sdělením o výbuchu na severu města, kde se nachází i ono zmíněné sídlo. Je tedy Black Protocol, o kterém slyšíme v traileru, součástí Knightfallu? Není.

Batman se v rámci side misí rozloučí postupně s Nightwingem, Catwoman a Jimem Gordonem. Celková rétorika hlavního hrdiny, jak spěje ke konci hry, dává najevo, že Batman má dřiny dost a chce skončit. Jestli byl výbuch jen zástěrkou, nebo se opravdu podařilo někomu Batmana zabít, není ve hře už řečeno, ale vše včetně Alfrédova varování, že už nebude cesty zpět, nahrává tomu, že „smrt“ Bruce i Batmana je součástí jeho plánu.

V závěru Arkham Knighta je James Gordon starostou Gothamu, do Gotham Knights se dostáváme v období, kdy je už Jim Gordon po smrti a GCPD se dle Batmanových slov už nedá věřit. O něco méně, ale stále markantně, je rozdílná i Barbara, dcera bývalého komisaře. V Arkham Knightovi ji vidíme jako hackerku Oracle, připoutanou kvůli Jokerovi na vozíku, v Gotham Knights jako Batgirl hopsá a šikanuje mukly stejně přesvědčivě jako zbytek netopýří rodinky. Kanonicky se sice Barbara ze svých zranění zotavila, ale na tuto fázi zkrátka není v přímé návaznosti obou protokolů dostatek prostoru.

Stejně tak by se i druhý Robin, Jason Todd z Arkham Knighta, až moc rychle stal Red Hoodem, byť tady by se to s oběma zavřenýma očima ještě dalo překousnout. Druhou možností je, že by obě hry dělil delší časový úsek a nenavazovaly by na sebe přímo. V tom případě by ale byl protokol Knightfall jen krátkou dovolenou, po které by se Batman zase vrátil do Gothamu a znovu by došlo k explozi a jeho údajnému zabití. To už raději reboot celého Gothamu.

Každopádně WB Games Montréal už oznámil, že Gotham Knights nenavazují na kontinuitu Arkham série.

Co znalcům komiksů navodilo zimomřivky a donutilo otevřít šampaňské, byla poslední půlminuta traileru. Soví tribunál je tajemná organizace a jeden z nejnovějších a zároveň nejepičtějších batmanových soupeřů. Jde o skupinu iluminátů, šedé eminence, kteří už celá staletí potají ze svých hnízd tahají za nitky událostí, dosazují politiky, nechávají mizet nepohodlné osoby a ovládají vývoj událostí v Gothamu.

Jejich hlavním nástrojem jsou tzv. Pařáty, nesmrtelní bojovníci ve steampunkových zbrojích, co se schopnostmi vyrovnají i netopýřímu muži. Oproti nim je Batman v Gothamu stále zelenáč, což je i nejpravděpodobnější důvod, proč je nyní po smrti. Co si ale budeme, upřímně nevěřím, že se do konce hry Bruce někde nevyloupne. Otázkou je, jestli to bude v kostýmu Pařátu jako jeden z bossů, jelikož Tribunál solidně ovládá vymývání hlav i regeneraci, nebo jen s drsňáckou hláškou: „Celé to bylo součástí plánu.“

Kolega Patrik přichází ještě s teorií, že Code Black nemusí vyhlásit přímo Batman. Z Brucových dvojníků se nabízí Hush (česky známý jako Ticho), jenž se ukázal i v předchozích dílech Arkham série a dařilo se mu za Bruce Wayna vydávat. Tematicky by ale více odpovídal Lincoln March, který o sobě tvrdí, že je Thomas Wayne junior, bratr Bruce, a je napojen na Soví tribunál.

Kontinuitu Arkham série nicméně bude držet Suicide Squad: Kill the Justice League. Na hře dělá přímo Rocksteady, autoři většiny dílů z Arkham série, návaznost si ale nedokážu moc dobře odůvodnit. Komu tím prospějí? Batman je pryč, Joker je mrtvý a byť není přímo člen týmu, příběhu to může jen ublížit. Upřímně jediné zajímavé propojení s Arkham sérií by mohlo být rozuzlení těhotenských easter eggů nalezených u Harley Quinn z Arkham City. Větší potenciál, jak provázat uzavřenou sérii s novou hrou, mě nenapadá.

Brainiac, jehož loď vidíme na začátku traileru demolovat Metropolis, dokáže ovládat mysl a je pro Supermana něčím jako Two Face pro Batmana (nebo Bane, prostě nepřítel č. 2). Nic víc než Brainiaca tedy v Supermanově zběhnutí na zlou stranu neočekávám. Název hry ale nemluví jen o Supermanovi, ale o celé Justice League. Batman by měl být out, takže kdo další se může objevit? Boomerang je hlavně Flashovým padouchem, King Shark a Deadshot se pak objevují jako druhořadí záporáci napříč různými DC sériemi. Každopádně čím víc členů JL budeme v kůži antihrdinů muset porazit, tím bude hra zajímavější.

Nebudu zastírat, že jsem trochu zklamán a chtěl jsem „jen“ další hru za Batmana, i když dokážu pochopit, že vývojáři z Rocksteady chtěli už po letech něco nového. Nicméně změnu čistě singleplayer hry na kooperační týmovku považuji spíš za marketingový tah inspirovaný konkurenčními Avengers od Square Enix a nějakou věštbu křišťálové koule hlásající, že herní týmovky teď budou frčet.

Nechci tu rozebírat gameplay, ale rozhodnutí dát přednost týmové akci ovlivní příběh obou her, a to nikoliv pozitivně. Vyprávět z pohledu několika postav bude složitější a promítne se to negativně nejen do sžití se s postavou. Což platí pro obě hry. Chápu ale rozhodnutí, proč za Supermana nehrajeme a místo toho proti němu budeme bojovat.

Suicide Squad je větší týmová značka než Batfamily, filmově vydělala víc než Justice League a kromě gameplay mechanik (zase!) bude v jejich podání i jednodušší udržet soudržnost příběhu. Přeci jenom postavy z JL mají vedle týmové linky i řadu individuálních a boj party nýmandů proti nejmocnějším hrdinům vesmíru je zábavnější námět než naopak. Krom toho Justice League prostě nedokáže být vtipná a doba je výrazně nakloněna superhrdinům a superpadouchům se smyslem pro humor.

Batman je temná výjimka, co dokáže být cool i bez nucených vtípků, ale je to sólista. A v případě, že by byl zasazen do týmu svojí rodinky, zůstaly by všechny další postavy ve stínu netopýra.

Autor:
Celý svůj život bojuji proti nespravedlnosti a nerovnostem v herním průmyslu. Třeba proti nedostatečnému ocenění Titanfallu 2 a přehodnocené tvorbě studia Naughty Dog.

Napiš komentář