Písničku byste neukradli. Ukradl tedy Naughty Dog skladbu True Faith?

Je cover písně s úpravou textu krádež? Je cover písně bez úpravy textu krádež? Je krádež krádež? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně a rádi si přečtete cokoliv, co se nějakým způsobem dotýká nadcházející pecky The Last of Us Part 2 (jejíž recenzi si již můžete přečíst), tak by vás mohl následující příběh zajímat.

Je celkem pochopitelné, že s blížícím se datem vydání napjatě očekávaného počinu The Last of Us Part 2 se stupňují všelijaké diskuze kolem nového díla Naughty Dog. Hojně probírané trailery, gameplaye, úniky, nepříjemné spoilery či všelijaké fanouškovské teorie ale nyní vynechám. Když se na obrazovkách objevila relativně krátká televizní reklama, která jen obsahuje spíše cinematic záběry než samotný gameplay a má víceméně jen navozovat atmosféru hry, upřímně jsem nečekal, že se i kolem tohoto ani ne minutu a půl dlouhého videa objeví divočejší turbulence.

Všechno to začalo tweetem na profilu jisté Lotte Kestner, americké zpěvačky a textařky, který je již k dnešnímu dni smazán (a který internetový lid, stejně jako server Nerd 4 Life, naštěstí vyscreenoval). V něm Lotte Kestner poněkud uraženě upozornila vývojáře z Naughty Dog na to, že v reklamě použitý cover skladby True Faith – původně od skupiny New Order – je v podstatě replikou jejího deset let starého coveru stejné písně. Nezapomněla připojit poznámku, zda má očekávat kompenzaci.

Celá tato „žádost“ mi osobně připadá úsměvná. Je sice pravda, že Lotte v jejím coveru text písně alespoň trochu poupravila, zatímco v upoutávce na hru je použito osm doslovně okopírovaných veršů. Přesto mi to však celé připadalo, jako kdybyste ukradli auto, vyměnili v něm svíčku a následně si stěžovali, že vám z něj někdo odcizil stěrače. Ne, že by krádež stěračů byla v pořádku, ale opravdu jste ta pravá osoba, co si může stěžovat?

A celý případ je ještě trochu vtipnější. Když jsem kontroloval, kolik toho tedy v reklamě vlastně ti zlobiví psi z Kalifornie „ukradli“, zjistil jsem, že se zde vlastně vyskytují jen pasáže, které ale Lotte Kestner ve svém coveru nezměnila. Celá její stížnost tak spočívala vlastně jen v tom, že pojetí této skladby ve videu se shoduje s tím z její předělávky. A to už se dle mého názoru může stát opravdu jen ve Spojených státech.

Tento příběh má naštěstí poklidné zakončení, jelikož zde na scénu přichází kreativní režisér a scenárista z Naughty Dog, Neil Druckmann, který ukázal svůj charakter a v reakčním tweetu se omluvil za to, že Lotte nebylo připsáno to uznání, které si zaslouží, i když to údajně bylo v původním plánu. Dále uvedl, že s nápravou přijdou, co nejdříve to bude možné.

Nyní již můžeme na Twitteru najít zcela novou zprávu, ve které se Lotte Kestner chlubí tím, že byl její cover použit jako inspirace v nové reklamě na The Last of Us Part 2. Výše se můžete mrknout na video na YouTube s již upraveným popisem, ve kterém je Lotte Kestner zmíněna. Proces tedy dopadl snad ke spokojenosti všech.

Na závěr jen malé zavzpomínání na to, že Naughty Dog si podobně komickým nařčením prošel i u prvního dílu The Last of Us. V tomto případě měla herečka Ellen Page problém s tím, že je až příliš podobná jedné z hlavních postav ze hry, Ellie. Ono když máte na světě přes sedm miliard lidí a vytváříte postavu člověka, tak holt s největší pravděpodobností někomu podobná bude.

Tenkrát vývojáři z Naughty Dob podobu Ellie poupravili, i když popřeli, že byt tak učinili na základě této stížnosti. Tímto dodatkem jsem chtěl jen poukázat na to, že v Naughty Dog jsou na podobné výstřely do tmy – nebo možná spíš ze tmy – asi už zvyklí a umí mezi nimi dobře kličkovat. Přesto doufám, že už nás do 19. června žádné mrzutosti nečekají a budeme se do příběhu moci ponořit v příjemném rozpoložení.

Autor:
Ahoj, jmenuju Adam, mám rád akční adventury a protože jsem tu nový, tak mě tady šikanují.

Napiš komentář